e
sv

YouTube Videolara Reklam Ekleme Sınırı Düşürüldü

youtube-reklam-siniri-teknolama-min
avatar

Selim Enes Erdoğan

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

YouTube videolara reklam ekleme sınırı düşürüldü. YouTube içerik üreticileri için iyi, YouTube içerik tüketicileri için ise hem iyi hem de kötü sayılabilir bir haber diyebiliriz.

Özellikle de evde kaldığımız dönemlerde, zamanımızın çoğunu YouTube içerisinde geçiriyoruz. Peki dikkatiniz çektiyse, bu videoların çoğunluğu neden 10 dakika?

Videoların genellikle 10 dakika olmasının sebebi, reklam ekleme sınırının bulunması. Yani bir YouTube videosuna reklam koyabilmek için bu videonun minimum 10 dakika olması gerekiyor. Ancak artık, bir videoya reklam koyabilmek için bu baraj düşürülüyor.

Yayınlanan bildiriye göre, bir YouTube videosuna reklam koyulabilmesi için, artık videonun 8 dakika olması yeterli. Yani 8 dakikalık YouTube videolarında da reklam olabilecek.

Bu durumun biz kullanıcılar tarafından hem iyi hem kötü olmasını ise şu şekilde açıklayabiliriz. Reklamlar tabii ki iyi bir şey. Verilen emeğe saygı ve karşılığını vermek çok önemli. Ancak bazı kullanıcılar bu durumu abartıp, 10 dakikalık videoya 20 reklam ekleyebiliyor. Artık çok daha fazla video bu şekilde reklam koymayı abartabilecek.

Ancak içerik üreticileri de videoları 10 dakika olması için uzatabiliyordu. Bu da bazı durumlarda izleyiciyi itici bir faktör olabiliyordu. Çünkü anlatılan konu 5 dakikada bitmiş olsa da sırf reklamların gösterilmesi için 10 dakikaya kadar sündürülüyordu. Bu durum artık 8 dakika ile sınırlı olacak.

Peki siz YouTube reklam sınırı konusunda ne düşünüyorsunuz? Siz de görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak bizler ile paylaşabilirsiniz. Ayrıca daha fazla youtube haberleri için sitemize abone olabilir, sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsiniz.