e
sv

YouTube, Shorts Özelliği ile TikTok’a Rakip Olmaya Hazırlanıyor

YouTube-teknolama
avatar

Mert Mutlu

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Popüler video izleme platformu Youtube, son dönemlerin olaylı uygulaması TikTok‘a Shorts özelliği ile rakip oluyor.

Çin merkezli şirket ByteDance firması tarafından geliştirilen TikTok kısa sürede özellikle gençler arasında oldukça popüler bir hale geldi. Kısa sürede oldukça büyük bir başarı yakalayan TikTok, son dönemlerde ise büyük sıkıntılar yaşamakta. En son olarak ABD ile yaşanan kriz sonrası TikTok ABD yönetiminin ABD merkezli bir firmaya satılması gündeme gelmişti.

TikTok’un başı birçok ülke ile beladayken, diğer birçok sosyal medya platformu da TikTok benzeri özellikler geliştirerek kazanç elde etme peşine düştüler. Instagram Reels özelliği ile TikTok benzeri bir özelliği uygulamasına kazandırırken bu yönde son örnek ise YouTube cephesinden geldi.

YouTube geliştirdiği Shorts ile uygulamasına TikTok’takilere benzer tarzda video içerikler hazırlayabileceğimiz bir özellik getirmiş oldu. Shorts özelliği ile kullanıcılar 15 saniyelik video içerikleri hazırlayabilecek. TikTok’ta olduğu gibi Shorts özelliği üzerinden de müzik ile kayıt ve video hızlandırma veya yavaşlatma gibi ayarlamalar yapılabiliyor.

Yeni Shorts özelliğinin erken betasının önümüzdeki birkaç gün içerisinde Hindistan pazarına sunulması planlıyor. YouTube cephesinden gelen açıklamada Shorts videolarını izlemeyi daha kolay ve pratik hale getirmek için çalışmaların sürdüğü bilgisi paylaşıldı.

Peki siz YouTube tarafından geliştirilen Shorts özelliği hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce TikTok veya Reels’e rakip olabilecek mi? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz. Ayrıca daha fazla yazılım haberleri için sitemize abone olabilir, sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsiniz.