YouTube diyor ki: 720p artık HD değil

915 Okunma 18 Mayıs 2020 21:23
youtube-720p-hd-teknolama-min

Dünyanın en popüler video izleme platformlarının başında gelen YouTube, bugün dikkat çekici bir değişikliği uygulamaya soktu. Bu değişiklik kapsamında YouTube içerisinde artık 720p içerikler HD olarak gösterilmiyor. HD görüntü kategorisine girmek için minimum 1080p video olması gerekiyor.

Uzun yıllardır 720p HD görüntü kalitesi olarak bizlerle birlikte. Ancak YouTube, artık bu çözünürlük değerini HD (High Definition) olarak görmeyi bıraktı. HD işareti artık minimum 1080p içeriklerde gözükecek. Ülkemizde hala stabil bir şekilde 1080p içerik izlenemezken bu durum, her ne kadar seyir keyfini etkilemese de bir burukluk bırakıyor diyebiliriz.

Popüler video barındırma platformlarından biri olan YouTube, konu hakkında henüz net bir açıklama yapmadı. Yıllardır 1280 x 720 piksel çözünürlüklü içerikler HD görüntü kalitesi olarak gözükürken artık neden gözükmediği tartışmaya açık bir konu diyebiliriz. Şimdiye kadar 1080p içerikler Full HD olarak kategorilenirken artık yalnızca HD etiketini görüyoruz.

YouTube’un bu sınıflandırmayı neye göre yaptığını tahmin etmek zor. Konu hakkında resmi bir açıklama olmasa da, bu durum yalnızca küçük bir simgeden daha fazlası değil. Yani 720p video izlediğinizde dün ile bugün arasında herhangi bir fark hissetmeyeceksiniz.

Peki siz evde video izlerken hangi görüntü kalitesinde izliyorsunuz? Siz de Youtube içerisinde 720p içeriklerin HD gözükmemesi hakkında görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak bizler ile paylaşabilirsiniz. Ayrıca daha fazla internet haberleri için sitemize abone olabilir, sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsiniz.

Sıradaki içerik:

YouTube diyor ki: 720p artık HD değil

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ