YouTube Canlı Yayınlara Otomatik Türkçe Altyazı Ekleyecek

13 Okunma 08 Ekim 2021 21:56
YouTube-teknolama

Popüler video paylaşım sitesi YouTube, canlı yayınlara otomatik olarak Türkçe altyazı ekleyeceğini açıkladı.

Günlük hayatımızda gerek yararlı bilgiler edinmek gerekse keyifli vakit geçirmek amacıyla sıkça başvurduğumuz bir uygulama, YouTube. Platformda yer alan milyonlarca içerik içerisinde neredeyse her insanın işine yarayacak ya da dikkatini çekecek bir içerik bulmak mümkün hale geldi. Bunun en önemli nedeni ise tüm dünyada yayınlanan içerikleri tek bir platform üzerinde görebilmemiz. Birçok farklı dilde paylaşılan bu özelliklerin tüm dünya tarafından anlaşılabilmesi için ise diğer platformlar gibi YouTube da yoğun bir mesai harcamakta.

Paylaşılan videolara çok sayıda dilde otomatik çeviri özelliği sunan YouTube, artık canlı yayınlar için de devreye sokuyor. Özellik geçtiğimiz dönemlerde en az 1000 aboneye sahip yayıncılar için kullanıma sunulmuştu. YouTube şimdi ise bu kısıtlamayı kaldırıyor ve tüm canlı yayınlar için bu özelliği yayınlamaya hazırlanıyor.

VVideo içerikleri içerisinde yer alan altyazılar içerisinde barındırdığı anahtar kelimeler nedeniyle videoların arama motorlarında öne çıkmasına fayda sağlamasının yanı sıra işitme engelli kullanıcılar için de oldukça önemli bir özellik.

Geçtiğimiz dönemlerde bant formatı ile paylaşılan videolarda görmeye alışık olduğumuz özellik, canlı yayınlar için de kullanıcılara sunulacak. Ayrıca YouTube tarafından verilen bilgilere göre canlı yayınlar için otomatik oluşturulacak altyazı seçenekleri için 12 dil bulunmakta ve bu dillerden biri de Türkçe. Şirket tarafından yapılan duyuruda bu özelliğin kullanıcılar tarafından mobil uygulama üzerinde de kullanılabileceği açıklandı.

Peki siz YouTube tarafından yayınlanan otomatik altyazı özelliği hakkında ne düşünüyorsunuz? Siz de görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak bizler ile paylaşabilirsiniz. Ayrıca daha fazla teknoloji haberleri için sitemize abone olabilir, sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsiniz.

Sıradaki içerik:

YouTube Canlı Yayınlara Otomatik Türkçe Altyazı Ekleyecek

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ