arama

  Yerli Solunum Cihazı Prototipi Selçuk Bayraktar Tarafından Paylaşıldı

  solunum-cihazi-teknolama
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Mehmet Sefa Lazoğlu
  • Beğen
   Loading...

  Yerli solunum cihazı prototipi, Baykar Savunma Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar tarafından paylaşıldı.

  Koronavirüs maalesef tüm dünyada can almaya devam ediyor. Virüse yakalanıp iyileşenlerin sayısı artış gösterse de bir yandan da yeni vakalar tespit ediliyor. Ülkemiz ve tüm dünya bu virüse karşı bir mücadele içinde. Birçok devlet virüse karşı aşı veya tedavi süresince kullanılacak sağlık ekipmanı konusunda çalışmalar yapmakta. Ülkemizde de bu yönde birçok adım atılıyor ve ülke olarak kendi kaynaklarımızla virüse karşı bir savaş verebilmemiz hedefleniyor.

  Ülkemizde virüse karşı yürütülen projelerden biri de yerli solunum cihazı üretimi oldu. Hastalığın hızla yayılması ve vakaların bir anda artması üzerine hastanelerin yoğun bakım ünitelerine olan ihtiyaç normalinden çok daha fazla. Ülke yoğun bakım ünite sayısında herhangibir eksiklik yaşamamak ve sağlık sisteminin mümkün olan en iyi koşullarda devamlılığını sağlamak adına yerli solunum cihazı üretimi projesi başlatıldı.

  Geçtiğimiz haftalarda bu projeye dair yerli solunum cihazının ilk görselleri paylaşılmıştı. Tasarımı Biosys Biyomedikal tarafından yapılan solunum cihazı Sağlık Bakanlığı’na devredildi. Ardından Arçelik tarafından üretilen yerli solunum cihazına Aselsan ve Baykar mühendisleri tarafından da teknik destek geldi.

  Projeye dair son bilgiler ise Baykar Savunma Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar tarafından geldi. Bayraktar resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda yerli solunum cihazının seri üretim ilk deneme prototipini paylaştı.

  Daha fazla koronavirüs haberleri için sitemizi takip edebilir, ayrıca sosyal medya kanallarımızdan bizlere destek olabilirsiniz.

  editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ