arama

  Yerli Otomobil TOGG’un Fabrikası için İlk Etap Çalışmaları Tamamlandı

  yerli-otomobil-teknolama
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Mehmet Sefa Lazoğlu
  • Beğen
   Loading...

  Yerli otomobil TOGG için kurulacak olan üretim fabrikası inşaatı için ilk çalışmaların tamamlandığı açıklandı.

  Tüm dünyada ve özellikle ülkemizde tanıtıldığı dönemde büyük ses getiren ve beğeni kazanan yerli otomobil projemiz TOGG ile ilgili önemli bir adım daha atılmış oldu.

  TOGG’un tanıtımının ardından aracın üretimi için Bursa’nın Gemlik ilçesinde yerli otomobil için bir üretim fabrikası açılacağı söylenmişti. Denize sıfır olan ve bin dönümlük bir askeri kamp arazisi üzerinde kurulacak olan fabrika için arazide altyapı çalışmalarının tamamlandığı söyleniyor. Altyapı çalışmalarının tamamlanması fabrika için elektrik, doğalgaz ve su gibi bağlantıların hazır hale geldiği anlamına geliyor. Bu işlemler fabrika kurulumunda ilk adımın tamamlandığı anlamına geliyor.

  Fabrika inşaatına başlamadan önce bundan sonraki süreçte fabrika arazisi üzerindeki yapıların yıkılacağı ve temel atma töreninin bu işlemlerden sonra bu yılın Haziran ayında yapılacağına dair söylentiler mevcut. Yaklaşık olarak 18 ayda tamamlanması beklenen fabrikanın 2022 yılında hizmet vermeye başlaması ve üretime geçmesi planlanıyor.

  TOGG bünyesinde özel sektör şirketler barındıran ancak devlet ile ortaklaşa yürütülen ve devlet destekli bir proje. Üretim için açılacak olan fabrikaya yaklaşık 22 milyar yatırım yapılması bekleniyor. Fabrika istihdam konusunda da önemli bir yer edinecek. Fabrikanın 2023 yılına kadar 2.420 kişiye istihdam sağlaması planlanıyor. Uzun vadeli planlamalarda ise 2032 yılı için istihdam edilen kişi sayısının 4.323’e çıkarılması planlanıyor. Toplamda hem fabrika içi hem de yerli otomobil üretimi için çalışan yan sanayiler ile istihdam sayısının 20.000 kişiye çıkması düşünülüyor.

  Daha fazla otomobil haberleri için sitemize abone olarak bildirimleri açabilir ve sosyal medya kanallarından bizleri takip edebilirsiniz.

  editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ