e
sv

Yerli Kargo İHA TSK için Lojistik Desteği Sağlayacak

kargo-iha-teknolama
avatar

Onuralp Hızal

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yerli Kargo İHA, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gücüne güç katacak. Artık lojistik ihtiyaçları Kargo İHA ile en hızlı şekilde gerçekleşecek.

Yapılan çalışmalar ve geliştirilen teknolojiler sayesinde son dönemlerde Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine birçok yerli yeni araç katıldı. Son dönemlerde adını sıklıkla duyduğumuz yerli insansız hava araçları da bu araçlardan biriydi. Yerli İnsansız hava araçları ile yakalanan askeri başarılar yeni teknolojik gelişmelerin de önünü açmış oldu.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gücüne güç katacak yeni araç ise lojistik desteği sağlamaya yarayan Kargo İHA oldu. Kargo İHA’lar, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ – TUSAŞ tarafından üretilecek. Kargo İHA için imzaların atıldığı da Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir tarafından açıklandı.

50 kg yük taşıma kapasitesine sahip olan Kargo İHA’lar 1 saat havada kalma yeteneğine sahip olacak. Dikey iniş kalkış desteği sayesinde oldukça kullanışlı ve faydalı olacak olan Kargo İHA’lar, zorlu şartlarda ve arazilerde lojistik destek sağlamaya yardımcı olacaklar. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir ise Kargo İHA’lardan şu sözlerle bahsetti:”özellikle dağlık arazide iki nokta arasında, gerek kapalı kargo bölmesinde gerekse askıda yük taşıyarak kahraman Türk askerinin sahada ihtiyaç duyduğu lojistik desteği sağlayacak.”

TUSAŞ tarafından gerek deniz platformlarında gerekse sivil alanda bu aracın kullanılması hedefleniyor. Güvenlik güçlerinin sahada ihtiyaç duyabileceği her türlü ekipmanın en hızlı şekilde ulaştırılması Kargo İHA’lar ile ulaştırılacak. 2021 yılında seri üretime geçmesi planlanan Kargo İHA’ların ayrıca 150 kg yük kapasitesine sahip versiyonu için de çalışmalar başlamış durumda.

Daha fazla teknoloji haberleri için sitemize abone olabilir, sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsiniz.