e
sv

Yeni Kimlik Kartı, Ehliyet ve Kredi Kartı Yerine Kullanılabilecek

suleyman-soylu-yeni-kimlik-karti-teknolama-min
avatar

Selim Enes Erdoğan

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Geçtiğimiz dakikalarda açıklamalarda bulunana İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yeni kimlik kartlarının ehliyet ve kredi kartı yerine geçebileceğini belirtti. Kimlik kartlarımızda bulunan çipler sayesinde birçok işimizi yalnızca kimlik kartımız ile gerçekleştirebileceğiz.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kanal D canlı yayınında bazı soruları yanıtladı. Cevaplardan biri de yeni kimlik kartları hakkında oldu. Bakan Soylu, “Yeni kimlik kartımızla birlikte banka kartımız ve ehliyetimiz tek kartta birleşmiş olacak. Artık ehliyetimizi yanımızda taşımamız gerekmeyecek. Yakın zamanda Türkiye’ye bunu müjdeleyeceğiz.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Bunun yanında Bakan Soylu, “Siber Suçlar Dairemizin içerisinde ‘Siber Ay’ diye, özellikle çocuk ve gençlerimizi siber suçlardan korumak için yeni bir program başlatılıyor. Bunu da ilk burada anlatıyorum.” şeklinde açıklamalarına devam etti.

İlk olarak 2016 yılında yürürlüğe giren yeni kimlik kartları içerisinde bulunan çipler sayesinde, birçok kart yerine geçileceği uzun zamandır söyleniyordu. Yeni yapılan açıklamalara göre ise bu geçiş ve kullanım aşaması önümüzdeki dönemlerde başlayacak gibi gözüküyor.

Yeni kimlik kartları sayesinde artık herhangi bir ehliyet ya da kredi kartı taşımak zorunda kalmayacağız. Tüm kartlarımızı yalnızca kimlik kartı üzerinden kullanabileceğiz.

Yeni kimlik kartı konusunda Bakan Soylu tarafından açıklamaları sizlere aktardık. Yenilenen bilgiler ile birlikte biz de haberimizi güncellemeye devam edeceğiz.

Peki siz yeni kimlik kartlarının kullanımı konusunda ne düşünüyorsunuz? Siz de görüş ve düşüncelerini yorum olarak bizler ile paylaşabilirsiniz. Ayrıca daha fazla teknoloji haberleri için sitemize abone olabilir, sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsiniz.