Yazılım Nedir? Yazılıma Nereden Başlanır?

34 Okunma 10 Temmuz 2021 17:22
yazilim-nedir-teknolama-min

Son zamanlarda yazılım ile ilgili içerikler çok fazla artmaya başladı. Neredeyse her yerde “yazılım öğren” şeklinde espriler yapılıyor. Teknoloji ile içli dışlı olan herkesin bir miktar bilgisi olduğu yazılım nedir? Yazılıma nereden başlanır? Yazılım öğrenmek isteyen birisi ne yapmalı? En kolay yazılım dili hangisi? Bu gibi soruları sizler için yanıtladık…

Yazılım Nedir?

En basit ve anlaşılır şekilde ifade etmek gerekirse yazılım; elektronik bir donanımın belirli bir işi yapması için derlenmiş komutların tamamıdır. Bu komutlar, donanımın işlemcisinde işlenir ve bilgisayar dilinde yorumlanır. Bu yorum ise somut bir sonuca dönüşerek, beklenen iş yaptırılır.

Yazılım nedir sorusunun TDK içerisindeki tanımı ise, “Bir bilgisayarda donanıma hayat veren ve bilgi işlemde kullanılan programlar, yordamlar, programlama dilleri ve belgelemelerin tümü.” şeklindedir.

Genel olarak baktığımızda, şu anda içerisinde yazılım barındırmayan pek bir şey kalmamıştır. Özellikle de en basitinden kol saatlerinin bile akıllı olduğu dönemde, irili ufaklı her şeyin içerisinde bilgisayar bulunmaktadır. Bu bilgisayar da içerisinde bulunan yazılım sayesinde gerekli işlemleri yapmaktadır.

Yazılım Çeşitleri Nelerdir?

Yazılım çeşitleri temelde 3 farklı başlığa ayrılır. Bunlar Sistem Yazılımları, Uygulamalar, Programlama Yazılımları olarak isimlendirilir.

Sistem yazılımları, Windows, Linux dağıtımları (Ubuntu), Android, MacOS, iOS gibi işletim sistemlerine verilen genel isimdir. Elektronik cihazların olmazsa olmazı olarak betimleyebileceğimiz sistem yazılımları, kompleks yapıları içerisinde barındırır.

Uygulama yazılımları ise aslında kullandığımız ya da oynadığımız her şey olarak söylenebilir. En basitinden internete girmek için kullandığımız Google Chrome, oynadığımız tüm oyunlar, WhatsApp, bunların her biri uygulama yazılımıdır.

Programlama yazılımları dediğimizde, aslında yazılım dillerinin kendisi diyebiliriz. C#, Java, Python gibi örnekler verilebilir.

Yazılım Öğrenmeye Nereden Başlanmalı?

Ne yazık ki ülke genelinde en çok sorulan sorulardan birisi ve aslında en zor sorulardan da birisi diyebiliriz. Çünkü bu soru, daha öznel bir cevabı gerektirir. Örneğin siz bir oyun üretmek istediğinizde farklı bir dil öğrenmeniz gerekirken, web sitesi üretmek istediğinizde çok daha farklı bir dil öğrenmeniz gerekir.

Yani yazılım öğrenmeye başlamadan önce yazılımı ne için kullanmak istediğinizi bulmaya çalışmalısınız. Ama hala hiçbir cevabınız yoksa, önce HTML, CSS ve JavaScript öğrenmeye başlayabilirsiniz. HTML CSS her ne kadar bir yazılım dili olarak sayılmasa da, yazılım mantığını öğrenmeniz ve hızlı sonuç almak için en uygun sonuç olacaktır.

Örneğin bir C# öğrenmeye kalktığınızda küçük de olsa somut bir sonuç almanız 3 ay sürecek ise, HTML CSS öğrenirken2 hafta sonra basit sonuçlar görmeye başlamanız, sizi çok daha motive edecektir.

Peki siz yazılım konusunda ne düşünüyorsunuz? Siz de görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak bizler ile paylaşabilirsiniz. Ayrıca daha fazla yazılım haberleri için sitemize abone olabilir, sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsiniz.

Sıradaki içerik:

Yazılım Nedir? Yazılıma Nereden Başlanır?

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ