e
sv

Yakın Tarihte Elektrikli Otonom Scooter Görmeye Hazırlıklı Olun

elektrikli-otonom-scooter-teknolama
avatar

Mert Mutlu

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Tortoise ve Go X isimli iki firma elektrikli ve otonom scooter modelleri için bir araya gelerek çalışmalara başladıklarını açıkladılar.

Günümüzde özellikle koronavirüs sonrası sürücüsüz araçlara ilgi artmış durumdayken, otonom çılgınlığı scooter modellerine de sıçradı. Totoise ve Go X şirketleri elektrikli otonom scooter fikirlerini hayata geçirebilmek için çalışmalara başladıklarını ve yakında pilot programın başlayacağını duyurdular.

Gündelik hayatımızı kolaylaştırmak için o kadar çok çalışma yapılıyor ki artık kimse önümüzdeki sene ne gibi teknolojiler ile karşılaşacağımızı tahmin edemez oldu. Son birkaç senede tüm Dünya’da ve ülkemizde popüler hale gelen elektrikli scooterlara yeni bir soluk gelmek üzere. Scooterların hayatımızı yeterince kolaylaştırmadığını düşünen iki şirket bizleri scooter arama derdinden ya da uzaktaki scooter için yürüme derdinden kurtarmayı hedefliyor.

Elektrikli Otonom Scooter Bizlere Neler Sunuyor?

Şu an için birçok popüler scooter kiralama uygulaması, kullanıcıların uygulamadaki harita üzerinden en yakın scooterı bulması ve ardından gidip scooterı uygulama üzerinden kiralaması mantığıyla çalışıyor. Ancak yeni elektrikli otonom scooter sistemi ile siz yakınınızdaki scootera değil scooter size geliyor. Böylece siz scooter aramak ya da yakınlarda scooter bulamamak gibi dertlerden kurtulmuş oluyorsunuz.

Ayrıca scooter kiralama sistemlerinde karşılaştığımız bir diğer sorun da bulduğumuz scooterların şarjının az veya bitmiş olması. Yeni sistem ile bunun da tamamen önüne geçiliyor. Elektrikli otonom scooterlar siz yolculuğunuzu bitirdikten sonra tamamen otonom bir şekilde şarj dolumu ve dezenfeksiyon işlemlerinin yapılması için merkeze dönüyor. Böylece hem şarj sorunundan kurtulmuş hem de günümüzde oldukça önemli olan hijyen konusunda içimiz rahat bir şekilde scooter kullanımını gerçekleştirebiliyoruz.

Scoterlar otonom halde dengede kalabilmeleri ve ilerleyebilmeleri için arka tarafa eklenen iki tekerlekten yararlanıyor. Scooter size kadar geldiğinde ve kontrol size geçtiğinde ise bahsi geçen tekerlekler içeri katlanıyor ve size bu sayede normal bir scooter kullanımı sunabiliyor.

Pilot program kapsamında güvenlik gerekçeleri nedeni ile ilk etapta çalışanlar tarafından uzaktan kontrol edilecek olan scooter’lar sonrasında testlerin başarıyla tamamlanmasının ardından tamamen otonom bir hale gelecek. Söz konusu pilot programın ise yakında başlaması ve yaklaşık 6 ay sürmesi planlanıyor.

Ayrıca daha fazla otonom teknolojisi haberleri için sitemize abone olarak bildirimleri açabilir ve sosyal medya kanallarından bizleri takip edebilirsiniz.