e
sv

Xbox Series Eski Oyunların Uyumluluğu Hakkında Konuştu

xbox-series-uyumluluk-teknolama
avatar

Tolga Mutlu

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Microsoft Xbox Series S, X ve önceden çıkarmış olduğu konsolların arasındaki uyumluluk hakkında açıklamalar yaptı.

Yeni konsollar duyurulduğunda oyuncuların aklına eski konsollar gelmekte. Bunun nedeni firmaların yeni konsollarını satmak için eski konsollarına oyun çıkarmama ihtimali. Ancak PlayStation kısa vadede böyle bir şey düşünülmediğini dile getirirken Xbox cephesinden de yeni yanıtlar geldi.

Xbox Series X ve S önceki konsollar Xbox, Xbox 360 ve Xbox One’daki oyunlarla uyumlu halde olacak. Bu oyunlarda yeni konsollarına sunmuş olduğu gibi yüksek kare hızı, yüksek çözünürlük, geliştirilmiş doku filtresi ve otomatik HDR desteği olacak.

Xbox uyumluluk programı yöneticisi Peggy Lo yaptığı açıklama ile bu durumu netleştirdi. Peggy Lo ”Geriye uyumlu oyunlar Xbox Series X ve S’in CPU, GPU ve SSD’sinin tam gücünden yararlanarak doğal bir biçimde çalışacak. Boost modu yok, downclocking yok. Her bir ve her geriye uyumlu oyun için konsolların tam gücü var.” dedi.

Xbox’un yapmış olduğu açıklama ile eski konsolların yavaşlatılmayacağı, sistemlerinin düşürülmeyeceği ve oyunların çıkmayacağı iddiaları yalanlandı.

Örnek vermek gerekirse Fallout 4 Xbox Series S’te 60FPS olarak çalışıyor.

Yeni nesil oyunların pek çoğunda HDR desteği olsa da bir çoğunda yoktu. Xbox’un yapmış olduğu otomatik HDR özelliği ile birlikte tüm geriye uyumlu oyunlar Xbox Series X ve S’te HDR desteğine kavuşacak.

Ayrıca bulut depolama Xbox 360 için ücretsiz olacak. Bunun nedeni yeni nesil konsollara geçerseniz kaydettiğiniz ilerlemeleri taşımak.

Peki siz yeni nesil konsollar hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz. Ayrıca daha fazla konsol haberleri için sitemizi ziyaret edebilir, sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsiniz.