Xbox Game Pass iPhone ve Web Tarayıcılarına Geliyor

13 Okunma 10 Haziran 2021 22:21
xbox-game-pass-project-xcloud-teknolama-min

Microsoft tarafından geliştirilen abonelik sistemi Xbox Games Pass, iPhone ve web tarayıcılarına geliyor.

Geçtiğimiz senelerde birkaç firmadan tarafından yapılan atılımlar sonucu oyun severler abonelik sistemine dayalı oyun platformlarıyla tanışmışlardı. Bu sistemlerden biri de Microsoft tarafından geliştirilen ve içerisinde birçok oyunu barındıran Xbox Game Pass olarak karşımıza çıktı. Aylık veya yıllık abonelik seçenekleriyle tek bir ücret ile aboneliğiniz boyunca platformdaki bütün oyunları oynayabileceğiniz Xbox Game Pass bu yılın başında EA Play oyunlarını da kütüphanesine eklemesiyle oyun çeşitliliğini oldukça arttırdı ve sevilen birçok oyunu kütüphanesine ekledi.

Microsoft oyuncular için yapmış olduğu çalışmalar sonucunda geçtiğimiz dönemde oyuncuları sevindirecek bir başka uygulamasını daha tanıtmıştı. xCloud olarak tanıtılan bulut tabanlı oyun platformu, yüksek sistem gereksinimleri isteyen oyunları oynamak isteyen ancak yeterli donanıma sahip olamayan oyun tutkunları için ilaç gibi gelmişti. Oyunu kendi bilgisayarınız yerine internet üzerinden oynamanızı sağlayan bu sistem içinse iyi bir internet bağlantısı gerekmekte.

Game Pass aboneleri bugüne dek PC ve Android cihazları üzerinden dünyanın belli bölgelerinde xCloud platformuna erişim sağlayabiliyordu ancak sistem iPhone ve farklı platformlar üzerinden erişime izin vermiyordu. Beta süreci devam eden ancak önümüzdeki hafta kullanıcılara sunulacağı açıklanan özellik sayesinde ise xCloud’un tüm kullanıcıların kullanımına sunulması hedefleniyor.

Bir diğer taraftan içerisinde xCloud’u da barındıran Game Pass Ultimate paketi ülkemizde ne yazık ki bulunmuyor. Ancak Microsoft’un ülkemizde xCloud servisi için yatırımlar yaptığı bir süredir gündemde. Sistemin ülkemizde ne zaman erişime açılacağı henüz bilinmese de Microsoft’un yıl sonuna kadar xCloud sistemini erişilebilir hale getirmesi bekleniyor.

Ayrıca Microsoft tarafından yapılan geliştirmeler sonucu xCloud sisteminin artık Xbox Series X ile denk performans sunacağı da açıklanan bilgiler arasında. Microsoft bu yönde yapmış olduğu çalışmalarla oldukça iddialı bir GeForce Now rakibi olarak görülmekte.

Peki siz Microsoft tarafından geliştirilen Xbox Game Pass ve xCloud hakkında ne düşünüyorsunuz? Siz de görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak bizler ile paylaşabilirsiniz. Ayrıca daha fazla oyun haberleri için sitemize abone olabilir, sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsiniz.

Sıradaki içerik:

Xbox Game Pass iPhone ve Web Tarayıcılarına Geliyor

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ