Word Dosyasını PDF Formatına Dönüştürme (Programsız): Word to PDF

57 Okunma 02 Temmuz 2021 21:40
microsoft-word-teknolama

Günlük hayatta sık sık kaşımıza çıkan dosya dönüştürme ihtiyaçlarından biri olan Word dosyasını Pdf dosyasına dönüştürme işlemi nasıl yapılır?

Gündelik hayatımızda raporlar, ödevler veya sunumlar hazırlamak için önceliğimiz hep office uygulamaları olmuştur. Bir metin oluşturma ve bu metni birçok faklı yönden tasarlama açısından kurtarıcımız ise genelde Microsoft Word olmaktadır. Ancak word üzerinde hazırlamış olduğumuz dosyalar kimi zaman bizlere yeterli gelmemektedir. Şöyle ki kimi zaman farklı sürümlerde açılan word dosyalarının düzenlemelerinin bozulması veya üzerinde değişiklik yapılmaya müsait olması gibi sebeplerle karşı taraf bizden word dosyalarını genellikle PDF formatına dönüştürmemizi ister.

PDF formatında gönderilen verilerin özellikle tasarım açısından bozulma ihtimalleri yoktur ve istediğiniz taktirde PDF türündeki dosyalarınızı üzerinde herhangi bir değişiklik yapılamayacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Bu sayede dosyalarınızda sizden sonra ypılan değişikliklerle oluşabilecek hataların önüne geçer ve dosya orijinalliğini korumuş olursunuz.

Peki word üzerinde hazırlamış olduğumuz metin dosyalarını en kolay şekilde, hiç bir programa ihtiyaç duymadan nasıl PDF formatına çevirebiliriz. Bunun için internet üzerinde bir araştırma yaptığınızda karşınıza bu işlemi yapan birçok internet sitesi çıkacaktır. Ancak bu sitelerde bu dönüşümü gerçekleştirmek için önce word dosyasını yüklemeniz. Ardından dönüştürme işlemi tamamlandıktan sonra ise tekrar PDF dosya formatını bilgisayarınıza indirmeniz gerekmekte. Gelin beraber hiçbir programa ihtiyaç duymadan basit bir şekilde bu işlemi bilgisayarınız üzerinden nasıl yapabileceğinize bakalım

Word Dosyası PDF Formatına Nasıl Dönüştürülür?

1- PDF formatına dönüştürmek istediğimiz word dosyası içerisinde sol üst köşede yer alan “Dosya” sekmesine tıklıyoruz

2- Dosya sekmesi içerisinde yer alan “Farklı Kaydet” seçeneğine tıklıyoruz.

3- Karşımıza çıkan seçenekler arasından “Gözat” butonuna tıklıyoruz.

4- Ardından açılan pencerede dosyamızın adını ve kaydetme konumu seçtikten sonra “Kayıt Türü” seçeneği içerisinde yer alan PDF seçeneğini seçip kaydet butonuna basıyoruz.

Fark etmiş olduğunuz gibi karşınıza çıkan pencerede dosyanızı dönüştürebileceğiniz birçok dosya türü bulunmakta. İhtiyacınız olması durumunda aynı adımları takip ederek Bu adımların ardından Word dosyanızın PDF formatında bir kopyası belirttiğiniz konumda kaydedilmiş olacaktır.

Peki siz Word dosyalarınız PDF formatına dönüştürmek için hangi yöntemi kullanıyorsunuz? Siz de görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak bizler ile paylaşabilirsiniz. Ayrıca daha fazla nasıl yapılır içeriği için sitemize abone olabilir, sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsiniz.

Teknoloji ile alakalı nasıl yapılır diye merak ettiğiniz başlıklar varsa, yorumlar kısmından bizlerle paylaşarak bir sonraki içeriğimizin konusuna siz karar verebilirsiniz.

Sıradaki içerik:

Word Dosyasını PDF Formatına Dönüştürme (Programsız): Word to PDF

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ