e
sv

Windows 10 için Yeni Başlat Menüsü Tasarımı Tanıtıldı

microsoft-windows-file-recovery-tool-teknolama-min
avatar

Mehmet Sefa Lazoğlu

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Microsoft Windows 10 işletim sistemi için tasarladığı yeni başlat menüsü tasarımını ve alt-tab kombinasyonunu tanıttı.

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft işletim sistemi Windows 10’u geliştirmeye devam ediyor. Kullanıcılarından gelen geri dönüşlere göre hem görsel hem de fonksiyonel olarak işlemcisini geliştiren Microsoft, uzun süredir alışık olduğumuz başlat menüsü tasarımında değişikliğe gitmeye hazırlanıyor.

Microsoft ilk işletim sistemi sürümünden günümüzde kullandığımız Windows 10 sürümüne kadar birçok farklı başlat menüsü ile karşımıza çıktı. Bu tasarımlardan bazıları beğenildi bazıları ise oldukça fazla eleştiri aldı. Son olarak Windows 10 başlat menüsü tasarımı ile de eleştiriye maruz kalan Microsoft, tasarım konusunda bir takım değişikliklere gitti.

Öncelikle belirtmek gerekir ki yeni tasarımın da kullanıcıların ilgisini pek çekmediği belirtiliyor. Bunun nedeni ise yeni ve eski tasarım arasında gözle görülür pek bir farkın bulunmaması olarak değerlendiriliyor.

Microsoft yeni tasarımında başlat menüsü için canlı döşemeler olarak adlandırdığı bir sistemi kullanıyor. Bu sistem Windows 10 başlat menüsü tasarımı ile değişikliğe gidiyor. Ayrıca şirket kullanıcılarının aradıklarını daha kolay bulabilmeleri için daha şeffaf ve sade bir arka plan tercih etmiş. Bu özelliği Microsoft cephesi de daha akıcı bir tasarım olarak adlandırmakta.

Windows 10 üzerindeki bir diğer yenilik ise alt-tab kombinasyonunda karşımıza çıkıyor. Uygulamalar arasında geçiş yapmamıza olanak sağlayan bu kombinasyon yeni güncelleme ile daha da gelişmiş ve genişletilmiş bir şekilde karşımıza çıkıyor. Artık yeni alt-tab kombinasyonu ek olarak Chromium tabanlı Edge’deki tüm sekmeleri de içeriyor olacak.

Bu özelliklere ek olarak Microsoft Windows işletim sistemi için göre çubuğuna da bir takım eklemelerde bulundu. Şirket görev çubuğuna yeni güncelleme ile Xbox Live kullanıcıları için ve Andorid’in Telefonunuz uygulaması için simge ekleyerek kullanım kolaylığı sağlamayı amaçlıyor.

Daha fazla yazılım haberleri için sitemize abone olabilir, sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsiniz.