e
sv

Wikipedia, Türkiye Corona Virüs Haritasını Kaldırdı

wikipedia-erisime-aciliyor-turkiye-teknolama
avatar

Mert Mutlu

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Wikipedia, Türkiye corona virüs haritasını yayınladıktan kısa süre sonra kaldırdı.

Virüsün dünya genelinde yayılması ve ardından ülkemizde görülmesi sonrası Wikipedia, Türkiye’nin corona virüs geçmişini ve gelişmelerini aktardığı özel bir sayfa hazırladı. Resmi kaynaklardan elde edilmeyen bu verilerin içerisinde Wikipedia tarafından bir de virüsün ülkemizde nerelerde görüldüğüne dair bir harita paylaşılmıştı. Yine belirtmekte fayda var ki sitede paylaşılan bu harita verileri resmi kaynaklara dayanmamakta. Ve bu nedenle kaldırılan harita paylaşımının resmi kaynaklara dayanmadığı gerekçesiyle kaldırıldığı düşünülüyor.

Virüsün ülkemizde görülmeye başlamasıyla beraber vakaların görüldüğü ve hayatını kaybeden vatandaşlarımızın yeri konusunda hiçbir bilgi verilmemekte. Hasta haklarının korunması ve vatandaşları panik haline sevk etmemek adına alınan bu karar ilk günden itibaren uygulanmakta. Bu nedenle de Wikipedia her ne kadar Türkiye için bir virüs haritası paylaşmış olsa da paylaşılan veriler resmi bir doğrulama içermemekteydi.

Öte yandan Wikipedia’nın hazırlamış olduğu sayfada, ülkemizde görülen günlük vaka ve hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı gibi merak edilen diğer bilgiler de bulunmakta. Vakaların görüldüğü diğer ülkeler için de Wikipedia tarafından corona virüs sayfaları hazırlanmış durumda. Ülkemizde ise bu sayfa paylaşılan ve çok geçmeden kaldırılan virüs haritası ile dikkat çekmiş durumda. Ancak sayfa üzerinde yararlı olabilecek çeşitli grafik ve açıklamalar ile konuyla alakalı merakınızı gidermeniz de mümkün.

İlk günden bu yana yoğun mesai harcayan yetkililerimizin, halkı panik ortamına sürüklememek adına aldığı bazı gizlilik ilkelerine uymak ve edindiğimiz bilgilerin resmi kaynaklara dayanıp dayanmadığına bakmak bu süreçte çok önemli. Yetkililer tarafından aktarılan tedbirlere uyup evden mümkün olmadıkça çıkmamamız şu an için yapılabilecek en doğru ve güvenli metot olarak görülüyor.

Paylaşılıp kaldırılan bu haritayı da insanları yanlış bilgilendirmemek veya telaşlandırmamak adına bu sayfada paylaşmayı uygun bulmuyoruz.

Siz de görüş ve önerilerinizi yorum olarak bizlere bildirebilirsiniz. Daha fazla koronavirüs haberleri için sitemizi ziyaret edebilir, sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsiniz.