Wikipedia Kurucusu: Platformdaki Bilgiler Artık Güvenilir Değil

54 Okunma 16 Temmuz 2021 20:48
wikipedia-erisime-aciliyor-turkiye-teknolama

Çevrimiçi ansiklopedi Wikipedia kurucusu Larry Sanger, platformda yer alan bilgilerin artık güvenilir olmadığını belirtti.

İnternet üzerinde bir arama yaptığımızda genelde ilk olarak karşımıza çıkan ve Dünya üzerindeki en popüler ve büyük çevrimiçi ansiklopedilerinden olan Wikipedia, kurucusu tarafından eleştiri oklarının hedefi oldu. Wikipedia kurucusu Larry Sanger, bir YouTube kanalına konuk oldu ve program esnasında Wikipedia ile ilgili oldukça şaşırtıcı açıklamalarda bulundu.

Aradığınız neredeyse her türlü bilgiyi bulabileceğiniz bir platform olan Wikipedia ile ilgili Sanger, platformda yer alan bilgilerin propaganda amaçlı manipüle edildiğini belirtti. Sözlerine platformun artık eskisi gibi tarafsız ve güvenilir olmadığını söyleyerek devam eden Sanger,bu durumun bazı kişilerde Wikipedia üzerindeki kontrolü ele geçirme isteği uyandırdığını sözlerine ekledi.

Sanger platformda yer alan makalelerde birisinin söylenmesini istediği şeyi yansıtmasını sağlamak için perde arkasında kötü ve karmaşık bir oyun olduğundan bahsetti. Büyük şirket ve figürlerin Wikipedia üzerinde yer alan bilgilerde kendilerince düzenleme yapabilmek adına ekiplerinin olduğunu açıkladı. Bunun sonucunda Wikipedia’nın halkın gerçeklik algılarını kendi çıkarları için manipüle etmek isteyenlerin kullandığı bir araç haline gelebileceğinden yakınan Sanger, tüm bu olumsuzluklarla uğraştıklarını ancak bazı noktalarda da çaresiz kaldıklarından bahsetti. Wikipedia editörlerinin kimliklerini açıklamak zorunda olmadığını belirten Sanger, bu nedenle Wikipedia üzerinde olumsuz eylemlerde bulunan bazı kullanıcıların da engellenemediğinden bahsetti.

Peki siz Wikipedia ve Larry Sanger tarafından yapılan açıklamalar hakkında ne düşünüyorsunuz? Siz de görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak bizler ile paylaşabilirsiniz. Ayrıca daha fazla teknoloji haberleri için sitemize abone olabilir, sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsiniz.

Sıradaki içerik:

Wikipedia Kurucusu: Platformdaki Bilgiler Artık Güvenilir Değil

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ