WhatsApp’tan Güvenlik Konusunda Kullanıcılarını Sevindirecek Özellik

54 Okunma 17 Temmuz 2021 20:57
whatsapp-toplu-mesaj-kaldiriliyor-teknolama

İnsanların, mobil iletişim deyince aklına ilk gelen uygulamalardan biri olan WhatsApp’tan kullanıcıları sevindirecek bir yenilik geldi.

Özellikle 90’lar gençliğinin ay sonuna kadar yettirebilmek adına derin hesaplar yaptığı SMS’i tarihin tozlu sayfalarına kaldıran WhatsApp, uygulamasını her geçen gün yenilemeye devam ediyor. Özellikle kullanıcılarına daha pratik ve bol fonksiyonlu bir uygulama sunmak amacında olan WhatsApp bunun yanı sıra çağımızın büyük sorunu olan veri güvenliği ile ilgili oldukça fazla mesai harcıyor.

Artık akıllı telefonların bir numaralı uygulaması haline gelen WhatsApp, bilindiği üzere geçtiğimiz aylarda gizlilik kurallarında yapmış olduğu değişikliklerle güvenlik konusunda kullanıcılarının aklında soru işaretleri oluşmasına neden olmuştu.

Uçtan uca şifreleme yöntemini kullanan ve bu konuda en güvenilir çözümlerden birini sunduğunu savunan WhatsApp, bununla da yetinmeyip veri güvenliği konusunda çıtayı bir basamak daha yukarı taşımak istiyor.

Bilindiği üzere uçtan uca şifreleme yöntemi sayesinde WhatsApp üzerinden gönderilen ve alınan mesajlar herhangi bir üçüncü şahıs tarafından görüntülenememekte. Ancak bazı kullanıcıların kullanmış olduğu bulut depolama sistemlerinde bu tarzda bir şifreleme bulunmuyor.

Sohbet geçmişlerinin yedeklerini Google Drive veya iCloud gibi bulut tabanlı depolama uygulamaları içerisinde saklayan kullanıcılar için herhangi bir şifreleme bulunmamakta. WhatsApp bu konudaki güvenlik açığını çözmek için uzun süredir çalışmalarını yürütmekteydi. WhatsApp en son yayınlanan beta sürümü olan 2.21.15.5’te anlaşıldığı üzere yedekleme için de uçtan uca şifreleme yöntemi özelliğini getirmeye hazırlanıyor.

Yeni özellik ile sisteme kaydolduktan sonra sohbet geçmişleriniz güvenli bir şekilde yedeklenmeye başlıyor. Ancak burada özellikle dikkat etmeniz gereken nokta şifrenizi unutmamanız. Çünkü WhatsApp size şifrenizi unutmanız durumunda yedeklediğini dosyalara ulaşabilmeniz için 64 haneli kurtarma anahtarını soruyor. 64 haneli anahtarınızı da bulamamanız durumunda ise WhatsApp bu konuda size yardımcı olamıyor ve hesabınız kalıcı olarak kilitleniyor.

Peki siz WhatsApp tarafından duyurulan yeni özellik hakkında ne düşünüyorsunuz? Siz de görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak bizler ile paylaşabilirsiniz. Ayrıca daha fazla teknoloji haberleri için sitemize abone olabilir, sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsiniz.

Sıradaki içerik:

WhatsApp’tan Güvenlik Konusunda Kullanıcılarını Sevindirecek Özellik

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ