arama

  Whatsapp Uygulamasında Reklam Görmeye Hazırlıklı Olun

  whatsapp-teknolama
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Selim Enes Erdoğan
  • Beğen
   Loading...

  Günümüzde en popüler mesajlaşma uygulaması olarak bilinen WhatsApp, kullanıcılarının canını sıkacak bir haber ile gündemde.

  Ortaya çıkan haberlere göre; ana sayfanıza ve video aralarınıza reklamlar yerleştirmesiyle bildiğimiz Facebook, artık WhatsApp’ta da reklam gösterecek. WhatsApp uygulamasına gelecek yeni güncelleme ile artık durum sekmesinde WhatsApp bize reklamlar gösterebilecek. Neredeyse kullanmakta olduğumuz bir çok sosyal medya uygulamasında karşımıza çıkan bu can sıkıcı durum maalesef artık WhatsApp uygulaması için de can sıkıcı bir hale gelecek gibi duruyor.

  Öte yandan WhatsApp’ın bu adımının ardından kullanıcıların aklına yetkililer tarafından önceden verilmiş bir söz geldi. 2009 yılında kurulan WhatsApp, 2012 yılında kullanıcılarına bir söz vermişti. Verilen sözde uygulamayı gelir amacı olmadan kullanıcılara sunacaklarını ve bu yüzden herhangi bir reklamın uygulama içinde gösterilmeyeceğini belirtmişlerdi.

  Ancak sene 2014 olduğunda beklenilmeyen bir şey oldu ve oldukça popüler hale gelen WhatsApp, Facebook tarafından satın alındı. Bunun ardından çeşitli geliştirmelere ve yeniliklere sahip olan WhatsApp’a, Facebook ve Instagram gibi uygulamalardan bildiğimiz “Hikayeler” özelliğine benzer bir özellik olan “Durum” sekmesi dahil edildi. İşte şirketin de reklamları göstermek için seçtiği yer de tam olarak burası yani uygulama içindeki “Durum” sekmesi.

  WhatsApp’ın bu adımı kullanıcılar tarafından büyük bir öfkeyle karşılandı. Kolay ve hızlı kullanıma sahip olmasıyla insanlar tarafından beğenilen ve çokça kullanılan WhatsApp’ın, reklam göstermesiyle bu özelliklerini kaybedeceği düşünülüyor. Ayrıca 2012 yılında verilen sözlerden biri de kullanıcıların kişisel verilerinin depolanmayacağı ve kişisel verilen korunacak olmasıydı. WhatsApp’ın reklam konusunda sözünde durmayışı insanları bu konuda da tedirgin etmiş durumda.

  Haberlerin duyulmasının ardından öfkelenen kullanıcılar, Facebook’a ve Mark Zuckerberg’e çeşitli mesajlar gönderdiler. Gönderilen mesajlarda uygulamanın reklam alması durumunda başka mesajlaşma uygulamalarına geçeceklerini söyleyen kullanıcı sayısı oldukça fazla.

  Uzun süredir reklamsız ve kolay kullanımına alıştığımız WhatsApp’ın gelen olumsuz tepkiler üzerine tutumu ne olacak, geri adım atacaklar mı hep birlikte ilerleyen günlerde göreceğiz.

  Daha fazla sosyal medya haberleri için sitemizin bildirimlerini açabilir ve Teknolama Instagram hesabımızdan bizi takip edebilirsiniz.

  editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ