e
sv

Video Oyun Dünyasından Sinema Evrenine Geçiş Yapan Yapımlar

1362 Okunma — 05 Nisan 2020 18:23
need-for-speed-oyun-sinema-teknolama
avatar

Mert Mutlu

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Geçtiğimiz 10 yıl içerisinde video oyun dünyasından sinema sektörüne geçiş yapan en dikkat çekici yapımları derledik.

Not: Filmlerin konuları sizlere spoiler vermemek adına mümkün olduğunca kısa bir şekilde anlatılmıştır.

1-Need For Speed (2014)

Araba tutkunları tarafından oldukça popüler ve sevilen bir oyun serisi olan Need for Speed 2014 yılında beyaz perdede karşımıza çıkmıştı. Özellikle Need for Speed Most Wanted ile elde ettiği başarıyı sonraki oyunlarıyla da sürdüren başarılı oyun serisi Need for Speed, sinema dünyasında da dikkatleri çekmeyi başarmıştı. Oldukça büyük başarılar yakalayan Breaking Bad adlı dizinin baş rollerinden biri olarak bildiğimiz Aaron Paul, Need for Speed filminde de başrol olarak bulunuyordu. Aaron Paul’un yanı sıra filmde Imogen Poots ve Rami Malek gibi başarıları isimler de filmin oyuncu kadrosunda yer almaktaydı.

Oyuncular; Aaron Paul, Dominic Cooper, Imogen Poots, Kid Cudi, Rami Malek

Filmin konusuna kısaca değinecek olursak; Filmdeki ana karakterimiz Tobey Marshall, babasından kalan borçları temizlemek için ailesinden kalan tamirhaneyi işlettiği sırada yüksek ücretli bir iş teklifi alır. Teklif ise düşmanı olan Dino Brewster tarafından yapılır. Dino geçmişte Tobey üzerine bir suç atmış ve Tobey, Dino yüzünden suçsuz olmasına rağmen 2 yıl hapis yatmıştır. Dino, Tobey’den dünyanın en hızlı Mustang’ini yapmasını ister. Tobey’de hem babasından kalan borçları temizlemek hem de Dino’dan bir şekilde intikam alabilmek adına teklifi kabul eder. Bu teklifin sonunda kıyasıya bir yarış serüveni Tobey’i beklemektedir. Aksiyon dolu araç sahnelerinin filmin genelinde yer aldığını da belirtmek gerek.

2-Hitman: Agent 47 (2015)

Hitman oyun serisiyle ünlenen “Ajan 47” karakteri filmde de başrol olarak karşımıza çıkıyor. Filmin en dikkat çekici yanlarından biri, oyunlarda görmeye alıştığımız ve “Ajan 47” denilince aklımıza gelen karakter görünüşünün filmdeki karaktere oldukça başarılı bir şekilde yansıtılması oldu. Kafasının arka kısmında bulanan barkod dövmesiyle dikkat çeken karakter 47 numarasını da barkod numarasının son iki hanesinden almakta. Bu detayların da filmde yer bulması oyunu oynayıp filmi izlemeye giden kitle tarafından oldukça beğenilmişti.

Oyuncular; Rupert Friend, Zachary Quinto, Hannah Ware ve Emilio Rivera 

Kısaca filmin konusuna gelecek olursak; “Ajan 47” filmde uzun çalışmalar sonucu üst düzey yeteneklere sahip olmuş bir ajan olarak karşımıza çıkıyor. Güç, hız ve zeka ögelerinin oldukça üst seviyelerde bulunduğu karakterimizin, filmde insanlığı kurtaracak bir görevi bulunuyor diyebiliriz. Ajan 47 filmde kendisini çözümleyerek tıpkı kendisi gibi ajanlardan oluşan bir katil ordusu kurmak isteyen şirkete karşı kıran kırana bir savaşa giriyor.

3-Assassins’s Creed (2016)

Assassin’s Creed serisini oynayanlar filmin konusuna yeterince hakim olabilirler. Hikaye olarak farklı bir hikaye ile karşımıza çıksa da Assassin’s Creed filmi oyun serisine oldukça benzer bir taslak üzerine kurulmuş. Oyunu oynayanlar bileceklerdir ki; Assassin’s Creed oyunlarının başında karakterimiz bilim ekibi tarafından geliştirilen bir cihaza bağlanmakta ve serüven bundan sonra başlamaktaydı. Karakterimizin bağlanmış olduğu bu cihaz, karakterin genetik kodunu çözümleyerek atalarıyla bağlantı kurmasını atalarının hatıralarına erişim kurabilmesini sağlıyordu.

Oyuncular; Marion Cotillard, Jeremy Irons, Brendan Gleeson, Khalid Abdalla, Michael K. Williams

Filmin konusuna gelecek olursak; Film başrol karakterimiz Aguilar’ın 15. yüzyılda yaşayan atalarının maceralarını kendi hafızasında yaşayarak bir topluluk hakkında bilgi toplaması amacıyla az önce bahsettiğimiz cihaza bağlanmasıyla başlıyor diyebiliriz. Templer adındaki bu topluluk günümüzde de varlığını sürdürmektedir. Bu tehlikeli organizasyonu yok edebilmek için ise Aguliar’ın geçmişten günümüze taşıyacağı hatıralar ve bilgiler oldukça önemli.

4-Prince of Persia: The Sands of Time (2010)

1989 yılında çıkan serinin ilk oyunu o dönemde daha önce kullanılmamış Motion Capture tekniğini kullanmasıyla dikkat çekmişti. Motion Capture ( hareket yakalama); insan vücudunun hareketlerinin o dönemdeki teknikler kullanılarak bilgisayar ortamına aktarılması diyebiliriz. Oyun o güne kadar görülmemiş derecede iyi grafiklere sahip olması nedeniyle döneminde oyun dünyasında bir devrim niteliği taşımaktadır. 1989 yılından itibaren sevenlerinin karşısına birçok oyun ile çıkan oyun serisi 2010 yılında tutkunlarını beyaz perdede selamladı.

Oyuncular; Jake Gyllenhall, Gemma Arterton, Ben Kingsley

Filmin kısaca konusuna değinecek olursak; filmde Ebu Hassan’ın bir prens olan Dastan ile olan maceralarını konu almakta. Birlikte zamanı tersine çevirebilen Zamanın Kumları’nı açığa çıkarabilecek ve sahibinin dünyaya hükmetmesini sağlayabilecek olan eski bir hançeri korumak üzere karanlık güçlere karşı bir maceraya başlayacaklardır.

5- Warcraft (2016)

World of Warcraft Blizzard firması tarafından geliştirilen, MMORPG (devasa çok oyunculu çevrimiçi rol yapma) türünde bir oyundur. Oyunun beyaz perdeye 2016 yılında Warcraft adıyla yansımıştır. Aslında World of Warcraft serinin 4. oyunudur. Ancak bu oyundan önceki oyunlar gerçek zamanlı strateji türünde oyunlardır. Warcraft dünyasının işlendiği filmimizin esas olarak esin kaynağı olan oyun World of Warcraft olmuştur.

Oyuncular; Travis Fimmel, Paula Patton, Ben Foster, Dominic Cooper, Toby Kebbell, Ben Schnetzer, Rob Kazinsky

Fimin konusuna bakacak olursak; Film fantastik bir dünyada geçiyor ve farklı ırkların karşı karşıya gelmesini konu alıyor. Ork savaşçıları ülkelerinin yok olmasının ardından bir serüvene atılırlar. Yeni bir koloni oluşturmak amacıyla Azeroth Krallığı’nın yakınlarına gelirler ve bu krallık ile aralarında büyük bir savaş kaçınılmaz bir hal alır.

Sinema ve oyun dünyasında bulunan ve yapımlara sizin de vereceğini örnekler ve yorumlarınız varsa bizlerle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz. Eğer daha fazla Liste içeriğinden anında haberdar olmak isterseniz sitemize abone olarak bildirimleri açabilirsiniz. Ayrıca sosyal medya kanallarımızdan da bizleri takip edebilirsiniz.