e
sv

Venüs’te Yaşam İzi Bulundu! Fosfin Gazı Nedir?

venus-te-yasam-fosfin-gazi-teknolama
avatar

Selim Enes Erdoğan

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Astronomlar tarafından yapılan açıklamaya göre Venüs’te yaşam izi bulunmuş olabilir. Bugün akşam saatlerinde yapılması beklenen detaylı açıklama, Venüs gezegeninde yaşam olabileceği konusunda bilgi verecek.

Güneş sistemimizde boyut olarak Dünya’mıza en çok benzeyen gezegen Venüs, gerek yoğun atmosferi (Dünya’ya oranla 100 kat daha basınçlı) gerekse de sıcaklık koşulları (yer yer 450 santigrat derece) sebebi ile yaşam arama konusunda Mars kadar ilgi görmedi. Ancak bugün yapılan bir açıklamaya göre Venüs’te yaşam izi bulunmuş olabilir.

Uluslararası astronomlardan oluşan bir grup bilim insanı, Venüs atmosferinde bulunan fosfin gazının yaşam belirtisi anlamına gelebileceği belirtildi. Atmosferde yoğun bir şekilde bulunan fosfin gazı, bu gazın yalnızca canlı organizmalar ile üretilebileceğinin göstergesi olabilir.

Venüs’te yaşam: Fosfin gazı nedir?

Fosfin gazı, çok küçük bir miktarı ile dahi bir insanı öldürebilecek derecede zehirli bir gazdır. PH3 formülü ile gösterilen kimyasal bileşik, -88 santigrat derece kaynama noktasına sahiptir. Renksiz, yanıcı ve zehirli olan bu gaz, çürük balığa benzer bir koku yaymaktadır.

Ayrıca fosfin gazını bir insan soluduğu vakit, akciğerlerde bulunan nem ile tepkimeye girerek fosforik aside dönüşür. Bu tepkime sonucu da insanın ölümüne yol açar.

Peki siz Venüs’te bulunan gaz konusunda ne düşünüyorsunuz? Siz de görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak bizler ile paylaşabilirsiniz. Ayrıca daha fazla bilim haberleri için sitemize abone olabilir, sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsiniz.