Valve Taşınabilir Oyun Konsolunu Tanıttı: Steam Deck

26 Okunma 15 Temmuz 2021 22:39
steam-deck-teknolama

Valve taşınabilir oyun konsolu piyasasına Steam Deck ile giriş yaptı. Konsolun Nintendo Switch ve Switch Pro konsollarına rakip olması bekleniyor.

Uzun süredir oyun dünyasında dolaşan Valve tarafından yeni bir konsol geliştirildiği dedikodularına son nokta bugün Valve cephesinden gelen açıklamayla koyulmuş oldu. Steam Resmi Twitter hesabı üzerinden paylaşılan oyun konsolu Steam Deck adkı ile tanıtılmış oldu. Nintendo’nun popüler oyun konsolu Swtich’e oldukça benzetilen ve rakip olması beklenen Steam Deck, oyuncuları heyecanlandıran türden bir tasarım ile şimdiden popüler olmayı başardı.

Valve taşınabilir oyun konsolu Steam Deck ile oyuncuların bilgisayarlarındaki Steam deneyimini taşınabilir bir hale getirmeyi hedefliyor. Konsolun tasarımına baktığımızda artık konsol denilince aklımıza gelen klasik tuş konumlandırılmasını görebilirsiniz. Ancak Steam Deck tasarımında dikkat çeken nokta bu kontrolcülerin altında her iki tarafta da yer alan dokunmatik ekranlar oldu. Öte yandan konsolun üst kısmına konumlandırılan 4 adet tuş, kullanıcı tarafından istediği komutu atayabileceği şekilde dizayn edilmiş.

Öte yandan konsolla ilgili yapılan açıklamalara bakıldığında konsolun oyuncular rahat ettirmek adına birçok cihaz ve donanımı desteklediği de görülmekte. Öyle ki konsola istenildiği taktirde klavye ve fare bile bağlamak mümkün olacak. Ayrıca yapılan açıklamada tüm konsolların kutusundan konsolu taşımanıza yardımcı olacak özel tasarlanmış taşıma çantaları çıkacağı da yapılan açıklamalar arasında.

Steam Deck işletim sistemine bakacak olursak; konsolu aldığımızda Linux yüklü bir şekilde kutusundan çıkıyor. Ancak istenildiği taktirde Windows yüklenebileceği de söylentiler arasında. Konsolun sahip olduğu donanım özellikleri ise şu şekilde;

  • İşlemci: AMD APU Zen 2 2,4 – 3,5 GHz
  • Ekran Kartı: AMD APU 8 RDNA 1.0 – 1,6 GHz
  • RAM: 16 GB LPDDR5
  • Depolama: 64 GB eMMC – 256 GB NVME SSD – 512 GB NVME SSD
  • Ekran: 1280×800 60 Hz

Cihazın fiyatlarına bakacak olursak, konsolun fiyatı sahip olduğu depolama alanına göre şu şekilde değişmekte.

  • 64 GB – 399 dolar
  • 256 GB – 529 dolar
  • 512 GB – 649 dolar

fiyat etiketi ile satışa sunulacak. Ürünlerin kullanıcılarla buluşması için ise Valve 2021 Aralık ayını işaret ediyor.

Peki siz Valve tarafından geliştirilen yeni oyun konsolu Steam Deck hakkında ne düşünüyorsunuz? Siz de görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak bizler ile paylaşabilirsiniz. Ayrıca daha fazla konsol haberleri için sitemize abone olabilir, sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsiniz.

Sıradaki içerik:

Valve Taşınabilir Oyun Konsolunu Tanıttı: Steam Deck

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ