e
sv

Ucuz Tesla Geliyor, Elon Musk Tarih Verdi

elon-musk-tesla-motors-teknolama-min
avatar

Mert Mutlu

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Elon Musk, diğer Tesla modellerinden daha ucuz olacak olan Tesla için tarih verdi

Otomobil endüstrisinin geleceği olarak görülen elektrikli otomobiller için her geçen gün yeni yatırımlar yapılmakta. Bu konuda elektrikli otomobil sektörüne öncülük eden isimlerin başında ise Elon Musk ve şirketi Tesla geliyor. Birçok konuda elektrikli otomobil sektörüne öncülük eden Musk, bu kez daha uygun fiyatlı elektrikli otomobillerin mümkün olabileceğini bizlere göstermeye kararlı.

Musk, geçtiğimiz günlerde katıldığı Battery Day isimli çevrimiçi sunumda konuyla ilgili bazı açıklamalarda bulundu. Elektrikli otomobillerde çeşitli yüksek maliyetleri düşürmek adına çalışmalarını sürdüren Musk, bu yönde olumlu sonuçlar almış olacak ki bizlere tarih verme konusunda tereddüt yaşamadı.

Günümüzde elektrikli otomobiller için en yüksek bütçenin ayrıldığı noktalardan biri hiç şüphesiz bataryalar. Musk açıklamış olduğu yeni projesinde silindir yapıdaki yeni batarya hücrelerinden bahsetti. Bahsi geçen bu yeni bataryaların özelliği ise beş kat daha fazla enerji, altı kat daha fazla verim ve %16 daha uzun menzil sağlayabiliyor olmaları.

Musk, konuşmasının devamında uzun yıllardır uygun fiyatlı elektrikli otomobil yapmanın hayalini kurduklarından bahsetti. Yaklaşık 25.000 dolar fiyat etiketine sahip tam otonom bir otomobilin hazır olması için ise yaklaşık olarak 3 yıl beklememiz gerektiğini belirtti.

Musk tarafından yapılan bu açıklama otomobil kullanıcılarını oldukça sevindirse de yatırımcılar cephesinde durum hiç de öyle olmamış gibi gözüküyor. Yapılan sunumun ardından hisse değerlerinde görülen düşüş yatırımcıların “ucuz Tesla” fikrine pek de sıcak bakmadıklarını gösteriyor.

Daha fazla otomobil haberleri için sitemize abone olabilir, sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsiniz.