e
sv

Uçan Otomobil Sky Drive SD-03 İlk İnsanlı Testini Başarıyla Tamamladı

ucan-araba-sky-drive-teknolama
avatar

Mert Mutlu

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Sky Drive Inc. tarafından geliştirilen araç ilk insanlı uçan otomobil deneyini başarıyla tamamladı.

Son dönemlerde oldukça hızlı bir şekilde gelişmesini sürdüren teknoloji dünyası bizlere artık eskiden hayal olarak gördüğümüz birçok teknolojinin mümkün olduğunu ispatladı. Bu yönde baktığımızda gerçekleşmesine pek de ihtimal vermediğimiz uçan otomobil konsepti ise gerçek olmak üzere.

Japonya merkezli firma Sky Drive Inc, Toyota tesislerinde yapmış olduğu testlerde bir ilke imza atmış oldu. Japonya’nın en büyük test alanı olarak bilinen Toyota Test Alanı’nda Japon tarihinde bir ilk olarak uçan otomobil sergilenmiş oldu. SD-03 isimli bu araç bir insan tarafından komuta edildi ve yaklaşık 4 dakika boyunca havada kalarak başarılı bir test süreci geçirmiş oldu.

Firma, geliştirmiş olduğu SD-03 isimli aracı dikey kalkış yapabilen en küçük araç olarak tanıtıyor. Ayrıca aracın kapladığı alanı anlatmak için ise park etmiş iki otomobil büyüklüğünde bir alan kapladığından bahsediliyor. Acil durumların da dahil olduğu koşullar göz önüne alınarak tam 8 motorlu olarak geliştirilen araç buna rağmen oldukça küçük bir alan kaplamasıyla dikkat çekiyor.

Firma, uçan otomobil ile ilgili projelerinin ise SD-03’ün her kesimden insanın kolaylıkla ulaşabileceği bir araç noktasına getirebilmek olduğu belirtildi. Testlerin daha da zorlu ve çeşitli koşullar eşliğinde devam edeceğini belirten firma, 2023 yılında uçan aracını piyasaya sürmeyi planlıyor. Araçla ilgili henüz bir fiyat bilgisi ise paylaşılmış değil.

Daha fazla otomobil haberleri için sitemize abone olabilir, sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsiniz.