Twitter Açıkladı: Periscope için Veda Vakti Geldi

355 Okunma 01 Nisan 2021 00:33
Periscope-teknolama

Bir dönemin oldukça popüler canlı yayın uygulaması Periscope, son dönemlerde kullanımında yaşanan azalma nedeni ile kullanıcılarına veda etmeye hazırlanıyor.

Yakaladığı büyük başarı ile çok sayıda kullanıcıyı bünyesine katan Periscope, bu başarısının ardından Twitter tarafından altı yıl önce satın alındı. o dönemlerde Twitter’ın tahtını bile sallayan uygulama şimdilerde farklı amaçlarla kullanılmaya başlanmış durumda.

Uygulamanın eski popülerliğini kaybetmesi ve artan maliyetler nedeni ile uygulamanın fişini çekmeye hazırlandığını açıklayan Twitter yönetimi bu kararını yayınlamış olduğu bir tweet ile duyurdu. Öncelikle aralık ayında yapılan paylaşımda gerçekleşecek bu vedanın sinyallerini veren Twitter yaptığı paylaşımda; “Gerçek şu ki geçtiğimiz birkaç yılda, uygulamanın kullanımın azaldığını; gördük ve uygulamanın maliyetinin zamanla artmaya devam edeceğini de biliyoruz” ifadelerini kullanmıştı. Bu tweetin ardından yeni hesap kayıtlarını engellemeye başladığı görülen uygulama için sonrasında yapılan paylaşımlar uygulamanın geleceği ile ilgili daha detaylı bilgiler içermekte.

Sonrasında yapılan paylaşımda periscope uygulaması ; ” 31 Mart 2021 tarihinden itibaren Scope iOS ve Android uygulamalarına son veriyoruz. Scope web ise periscope.tv adresinde herkese açık yayınların; salt okunur bir arşivi olarak kullanılabilecektir. Ancak bu tarihten itibaren yeni bir hesap oluşturamayacak; canlı yayın yapamayacak veya jeton satın alamayacaksınız.” ifadeleriyle kullanıcılarına kesin bir şekilde veda etmişti.

Öte yandan Twitter fişini çekeceğini açıkladığı Periscope yerine Twitter Live özelliğini devreye sokmaya hazırlanıyor. Kullanıcılar bu özellik sayesinde tweet oluşturma penceresi içinden kamera simgesine tıklayarak Twitter Live yayını açabilecekler.

Peki sizin Periscope uygulaması hakkında alınan bu kara hakkındaki görüşleriniz neler? Siz de görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak bizler ile paylaşabilirsiniz. Ayrıca daha fazla teknoloji haberleri için sitemize abone olabilir, sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsiniz.

Sıradaki içerik:

Twitter Açıkladı: Periscope için Veda Vakti Geldi

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ