Türkiye’nin İlk Siber Güvenlik Lisesi Açıldı

821 Okunma 28 Temmuz 2020 19:02
siber-guvenlik-lisesi-teknolama-min

Türkiye’de ilk olma ünvanına sahip siber güvenlik lisesi İstanbul’da açıldı. Pendik Teknopark İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak isimlendirilen lise, ilk kez bu yıl öğrenci alacak ve 5 yıl eğitim verecek. Lisede okuyan öğrenciler ülkemizde bulunan siber güvenlik uzmanı açığını kapatmak üzere yetiştirilecek.

Akıllı telefonlar, bilgisayarlar ve internetin kullanımı gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Özellikle de hayatımıza yeni yeni giren IoT sistemleri ile birlikte neredeyse her şeyimizi internete bağlar olduk. Durum böyle olunca da siber güvenlik uzmanlarının değeri çok daha fazla oluyor. Sektörde yaşanan gelişmeler, ülkemiz tarafından yakından takip ediliyor. Türkiye’de ilk siber güvenlik lisesi Pendik Teknopark İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi açıldı.

Bugün itibari ile Türkiye’de bir ilk olma ünvanına sahip lise için özel bir tanıtım toplantısı düzenlendi. Birçok imza töreni gerçekleştirilen tanıtımda, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Teknopark İstanbul Genel Müdürü Bilal Topçu, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şekib Avdahiç ve Milli Eğitim Bakan Danışmanı Gökhan Yücel bulundu.

Tanıtım toplantısı ile birlikte yapılan açıklamalarda, Türkiye’nin ilk siber güvenlik lisesinde 5 yıllık eğitim verileceği belirtildi. Öğrenciler, eğitimin ilk yılı yalnızca İngilizce dersi görecek ve hazırlık yılı şeklinde geçecek. Bu yılı başarı ile geçen öğrenciler ise siber güvenlik eğitimleri ile birlikte normal lise eğitimlerine de devam edecekler. Bahsi geçen lise, bu yıl yani 2020-2021 eğitim öğretim yılında ilk kez öğrenci alacak. Liseye ilk yıl yalnızca 30 öğrenci alınacak.

Peki siz Türkiye’de ilk olan siber güvenlik lisesi ve ülkemizde yapılan sektöre dair yatırımlar konusunda ne düşünüyorsunuz? Siz de görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak bizler ile paylaşabilirsiniz. Ayrıca daha fazla eğitim haberleri için sitemize abone olabilir, sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsiniz.

Sıradaki içerik:

Türkiye’nin İlk Siber Güvenlik Lisesi Açıldı

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ