e
sv

Tüm Zamanların En İyi Oyunları

tum-zamanlarin-en-iyi-oyunlari-teknolama-min (1)
avatar

Selim Enes Erdoğan

 • e1

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Son dönemlerde oyunlar, kalite açısından bizleri pek memnun eder cinsten gelmiyor. Bu durumda ise yeni olsun eski olsun gözden kaçırdığımız oyunları arıyoruz ya da daha önce oynadığımız oyunlara yeniden şans veriyoruz. Peki tüm zamanların en iyi oyunları nelerdir? Sizler için küçük bir liste hazırladık.

NOT: Liste, herhangi bir sıralamaya göre hazırlanmamıştır. Daha önce oynamadıysanız ya da uzun soluklu şans vermediyseniz yeniden göz atmanız için küçük bir öneri gibi düşünebilirsiniz.

League of Legends (LOL)

League of Legends, beceri ve başarı odaklı olarak oynanmaktadır. Farklı modları ve şampiyon seçenekleri ile online olarak oynayabilirsiniz. Her yıl yeni turnuvaları düzenlenen LOL oyununun içeriğinde neler vardır. Sihirdar Vadisi, uğursuz koruluk, sonsuz uçurum ve sınırlı oyun modları (URF,RURF,Birimiz hepimiz için vs.) bulunmaktadır. Bilinen 162 adet şampiyonu bulunmaktadır. Her sezon yeni karakterler ve özellikleri eklenebiliyor.

Rün sistemi ile alacağınız şampiyonu rakibe karşı daha güçlü hale getirebilirsiniz. Saldırı gücü, yetenek gücü, tank, destek ve hibrid olarak rün çeşitlerine ayrılmaktadır. Ülkelere ve bölgelere ayrılmaktadır. Türkiye, Kuzey Amerika, Batı Avrupa, Doğu Avrupa, Brezilya, Rusya, Latin Amerika Kuzey, Latin Amerika Güney, Okyanusya, Güney Kore, Japonya, Çin ve Singapur gibi bölgelerde sunucuları bulunmaktadır. Riot Games tarafından her yıl düzenlenen global turnuvalar bulunmaktadır.

World of Warcraft

World of Warcraft, online strateji ve görev oyunudur. Oyun içerisinde özel para sistemi ile görevler yaparak bakır, gümüş ve altın gibi değerli meteryalleri elde edebilir. Kazançları ile karakterlerini geliştirerek daha iyi ekipmanları kuşanabilirler. 8 farklı nesne türünü elde edebilirsiniz. Fakat bu nesneleri aşamasına göre elde etmek zordur. Poor, common, uncommon, rare, epic, legendary, artifact ve heirloom olarak ayrılmaktadır. Sırasıyla elde edilecek nesnenin zorluk aşamalarıdır. Meslek sistemi ile üretim ya da toplayıcı olarak kendinize alan belirleyebilirsiniz. Druid, avcı, büyücü, keşiş, paladin, rahip, düzenbaz, şaman, kara büyücü, savaşçı ve ölüm şövalyesi sınıflarını seçebilirsiniz. Üç farklı ırk arasında bulunarak gücünüzü arttırabilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz.

Counter Strike Global Offensive (CSGO)

CS:GO, çok oyunculu görev ve bomba imha üzerine lanse edilmiş FPS oyunudur. Rekabetçi, bomba imha, rehine kurtarma, ölüm maçı, silah yarışı, yıkım, uçan gözcü, yoldaş ve tehlikeli bölge olmak üzere 9 farklı oyun modu vardır. Rütbe sistemleri ile becerinize en yakın kişilerle eşleşebilir ve savaşarak rütbe atlayabilirsiniz.

Counter Strike üzerinde kullanılan çoğu lisanslı ve gerçek hayatta karşılaşabileceğiniz tabanca, ağır silahlar, hafif makineli silahlar, tüfekler, teçhizat ve bombalar olarak ayrılmaktadır. Her yıl online ve arena üzerinde global e spor turnuvaları düzenlenmektedir. Turnuvalara katılan e spor takımları ve oyuncularının verdikleri mücadele sonucu belirli ödülü kazanmaya hak kazanırlar. Silah ve aim olarak bilinen mermi yönlendirmesi ile rakiplerinizi etkisiz hale getirebilirsiniz.

Grand Theft Auto V (GTA 5)

GTA 5, ilk çıkış tarihi 1961 yılından bu yana oynanan roleplay oyunlarındandır. Oyuncular genel olarak Vice City ve San Andreas sürümü ile popüler oyun haline getirmiştir. İçerisinde gerçek hayat karakterlerini, araba modellerini, ülkelerin çeşitli bölgelerini ve evlerini baz alarak gerçek hayattan esinlenmiştir. Görevler yapılarak para elde edilebiliyor ve karakterinize kıyafet, kesici alet, ateşli silah, araç ve evler alabiliyorsunuz. Grafiklere özen gösterilen son sürümde bilgisayar tercihinizi iyi yapmanız gerekir. Oyun kapasitesi oldukça yüksek ve büyük boyutlardadır.

Call of Duty Modern Warfare

Call of Duty, bireysel olarak oynayabileceğiniz online oyun platformudur. Gerçeklik baz alınarak geliştirilen oyunun hikayesi, CIA subayı ve İngiliz SAS birlikleri arasında geçmektedir. İsyan birlikleri olarak toplanan ve ülkeyi işgal etmeye gelen Rus savaşçılarına karşı mücadele etmektedir. Bireysel oyuncuların yanı sıra, çoklu oyuncu modu da bulunmaktadır. Özel harekat modunda takım arkadaşı ile oynanabilen iş birliği yaparak galibiyet elde edebileceğiniz türdedir. Ayrıca bu oyun modlarının yanına yenisi eklenen, 64 oyuncu kapasiteli Kara Savaşı eklenmiştir.

Rainbow Six Siege

Rainbow Six Siege, terörist ve anti terörist olarak iki takımı bulunuyor. Karşı karşıya olan iki takım farklı ekipman, yetenek ve işlevlere sahiptir. Her karakterin kendisine özgü uyrukları bulunmaktadır. Bireysel ve çoklu oyuncu olarak oynayabileceğiniz oyunun temel yapısı savaştır. Strateji ve savaşın birleştiği siege taktiksel pusuların gerçekleştiği bireysel nişancı yapısını da kapsamaktadır.

Birçok harita üzerinde galibiyet için savaşmaya başlayan oyuncuların ilk aşaması er rütbesini atlamaktır. Çeşitli silah modelleri, taarruz bombaları, hücum patlayıcıları gibi ekipmanları kuşanabilmektedir. Oyun içerisinde takımınız ile iletişimi güçlendirmek amacı ile eklenen diğer özellik ise sesli konuşmadır. Bu sayede daha dikkatli ve bilinçli oyun sergileyebilirsiniz.

Fortnite Battle Royale

Fortnite, çoklu oyunculu veya bireysel katılabileceğiniz taktik savaşı oyunudur. Oyun başlangıcı ile beraber 100 kişiyi aynı haritaya atarak savaşı başlatıyor. Bireysel veya takım arkadaşlarınız ile girebileceğiniz savaş modu sona kalan kişiyi ya da sona kalan takım oyuncularını ödüllendiriyor. Başlangıçta elinizde bir adet kazma bulunuyor. Bu kazma ile atladığınız noktalarda bulunan yapıları kırarak ganimetleri elde etmeye çalışıyorsunuz.

Bunlar kuşanabileceğiniz ekipmanlardır. Silahlar ve koruyucu zırhlardır. Ayrıca yapıları yıkarak elde ettiğiniz malzemeler ile oyun içerisinde kendinizi koruyabileceğiniz kaleler inşa edebiliyorsunuz. Harita içerisinde farklı noktalara yaya olarak ulaşım sağlamalısınız. Araç gibi kolay yol alacağınız özellikler bulunmamaktadır.

PlayerUnknown’s Battlegrounds (PUBG)

PUBG, bireysel ya da çoklu oyuncu olarak girebileceğiniz rekabetçi savaş oyunudur. Tek başınıza veya takım arkadaşlarınız ile girebileceğiniz oyun modu içerisinde erangel, miramar, sanhok ve vikendi haritalarında savaşmaya başlarsınız. Başlangıçta bir uçak içerisinde 100 oyuncu bulunur. Paraşüt ile ineceğiniz harita içi adayı belirlersiniz ve yaklaştığınızda atlarsınız. İndiğiniz ada içerisinde bulunan yapılara girerek yerde bulunan sandıklardan ekipman ve teçhizat arayışına girersiniz.

Loot olarak da adlandırılır. Kuşanacağınız ekipmanlara yeterince sahip olduğunuzda diğer oyuncular ile savaşmaya başlayarak rakiplerinizi eleyebilirsiniz. Harita içerisinde farklı noktalara ulaşımınızı belli noktalarda bulunan araçlar ile yapabilirsiniz. (Buggy kullanırken dikkatli olmalısınız aksi halde düşmandan önce o sizi öldürebilir.) Oyun süresince belli aralıklarla drop olarak adlandırılan ve harita içerisinde nadir elde edebileceğiniz bazı ekipmanlar ya da hiç elde edemeyeceğiniz silahları belli noktalara bırakır. Oyun sonunda hayatta kalan kişi olursanız rank atlayarak rütbenizi yükseltebilirsiniz.

Valorant

Valorant, takım halinde savaşarak galibiyet ve rank sistemli oyun türüdür. Taaruz takımı Spike A, B ve C bölgelerine bomba kurarak görevi tamamlaması ayrıca bombanın patlayana kadar imha edilmemesini sağlamaktır. Bomba savunma takımı tarafından etkisiz hale getirilirse, Spike takımı o eli kaybedecektir. Ayrıyeten bomba kurulmadan iki takım bir diğerini yok ederse yine el değişimine gidilecektir. Oyun toplamda 25 tur ile sonuca varan takımı galip etmektedir. Her tur başı 30 saniyelik bekleme süresinde oyuncuların ekipman ve silah alması için ayrılan süredir.

Valorant karakterleri, totalde 10 karakterden oluşmaktadır. Gözgü, Öncü, Düellocu ve Kontrol Uzmanı olarak dört farklı işlevlere sahiptir. Her karakterin ana yetenekleri ve bir ulti yeteneği bulunmaktadır. Bu yetenekler ile düşmana karşı güçlü olabileceği sinsi ataklar yapabilir. Viper, Sova, Sage, Raze, Phoenix, Omen, Jett, Cypher, Brimstone ve Breach karakterleri yer almaktadır.

Valorant nasıl indirilir, beta sürümü yayında olduğundan ötürü şuan sadece yayıncılar tarafından elde edilen droplar sayesinde giriş yapabilirsiniz. Valorant drop düşürme yayın esnasında chat akışında belli aralıklarla paylaşılmaktadır.

Şansınız yaver gitti ve drop elde ettiniz. Sonrasında yapmanız gerekenler ise; Valorant beta sürümünün yayında olan sitesine giriş yapmalısınız. LOL hesabınız var ise onunla giriş yapabilirsiniz. Giriş yapmanızın ardından “Durumunu Kontrol Et” butonuna tıklamanız gerekiyor. Sonrasında Twitch hesabınız ile Riot hesabınızı “Hesapları Bağla” seçeneğini kullanmalısınız. Açılan sayfada Riot Games açıklamasının yanında gözüken “İzin ver” butonuna tıklıyorsunuz. Ayrıca drop düştü fakat sizin elinize geçmedi burada yapmanız gereken ise twitch.tv/inventory sayfasına giderek kontrol etmeniz yeterli olacaktır.

Süper Mario

Tüm zamanların en iyi oyunları listemizde geldik son içeriğe, Süper Mario, çocukluğumuzdan beri unutulmayacak oyunlardan birisidir. Beceri ve savaş stratejisi ile galibiyete sürükleyen oyun türüdür. Mantar Krallığı (Mushroom Kingdom) olarak adlandırılan harita üzerinde oynanmaktadır. Farklı bölümler ve görevleri yaparak hedefte bulunan Prenses Peach karakterini esir tutan Browser’ın elinden kurtarmaktır.

1985 – 2016 yılları arası sürekli geliştirilen ve yeni modları çıkartılan oyunun arkasında temel olarak 7 dost karakter vardır. Bu yedi dost karakter görevi tamamlamak için 8 düşman karakteri ile ayrı görevlerde karşılaşmaktadır.

Tüm zamanların en iyi oyunları listemizin sonuna geldik. Peki size göre tüm zamanların en iyi oyunu hangisi? Siz de görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak bizler ile paylaşabilirsiniz. Ayrıca daha fazla liste içerikleri için sitemize abone olabilir, sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsiniz.