e
sv

Trump, ABD Üzerinde TikTok’u Yasaklama Kararı Aldı

tiktok-teknolama
avatar

Mehmet Sefa Lazoğlu

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

ABD Başkanı Donald Trump, son dönemlerin popüler sosyal medya platformu olan TikTok‘u yasaklamak için harekete geçeceklerini açıkladı.

Son dönemlerde adını sıkça duyduğumuz TikTok ile ilgili tartışmalar sürüyor. Birçok ülkede verilerin sızdırılması veya çocukların gelişimini olumsuz etkilemesi gibi nedenlerle hedef tahtasında olan ve kapatılması gündeme gelen TikTok’u kapatma noktasında en kararlı adımlardan biri ABD Başkanı Donald Trump’tan geldi.

Trump, cuma günü yapmış olduğu açıklamada, cumartesi(bugün) TikTok’u ABD’de engelleme çalışmalarına başlayacağını açıklamıştı. Ancak bu konu hakkında nasıl bir yol izlenileceği paylaşılmamıştı.

ABD yönetimi tarafından birçok kez kullanıcı verilerini Çin Komünist Partisi ile paylaşmakla suçlanan TikTok, kendilerine yöneltilen bu iddiaları her seferinde yalanladı. TikTok bu suçlamalardan kaçınmak için üst düzey bir Disney yöneticisi olan Kevin Mayer‘i CEO olarak atamış, ayrıca New York ve Los Angeles’da ofisler açmıştı.

TikTok tarafından atılan tüm bu adımlar da ABD Başkanı tarafından yeterli görülmedi ve TikTok hedef tahtasında bulunmaya devam ediyor. Öte yandan Trump, TikTok’un ABD üzerindeki operasyonlarının Microsoft tarafından satın alınmak istenmesini de desteklemediğini açıklamıştı. Bu durum Trump’ın TikTok konusundaki kararlı tutumunu da gözler önüne sermişti.

Öte yandan TikTok daha önce Çin ve Hindistan arasında yaşanan bir gerilim sonucu Hindistan üzerinde de geçtiğimiz dönemlerde engellenmişti. 2019 verilerine baktığımızda TikTok uygulamasının en çok kullanıldığı ülkenin Hindistan olduğunu düşünürsek bu durumun TikTok için oldukça büyük bir kayıp olması muhtemel. Ayrıca aynı verilere göre uygulamanın en çok kullanıldığı 2. ülke ABD ve 3. ülke de Türkiye olarak paylaşılmış.

Daha fazla sosyal medya haberleri için sitemize abone olabilirsin. Son olarak ise Teknolama Twitter ve Teknolama Instagram hesaplarımızdan bizleri takip edebilirsin. Bizler ile birlikte teknolamaya devam et!