TRT EBA TV Frekans Ayarları Nasıl Yapılır? EBA TV Ders Programı

823 Okunma 23 Mart 2020 11:23
tr-eba-tv-teknolama-min

TRT EBA TV frekans ayarları nasıl yapılır? EBA TV ders programı nedir? İlkokul, ortaokul ve liselerde COVID-19 tipi koronavirüs salgını nedeniyle ara verilen eğitim, uzaktan eğitim olarak devam edecek. Bu sebeple Milli Eğitim Bakanlığı, TRT ile iş birliği ile 3 yeni EBA TV eğitim kanalı açtı. Bu kanallarda eğitim bugün, 23 Mart 2020 tarihinde başlanacak.

COVID-19 tipi koronavirüs tüm dünyayı etkisi altına almışken ülkemizde de net bir şekilde etkileri görülmeye devam ediyor. Salgın sebebi ile okullara bir süre ara verilmesinin ardından, uzaktan eğitim olarak devam ediyor. Öğrenciler, salgın süresince evde kalmaya devam ederken MEB, uzaktan eğitim sistemlerini hayata geçiriyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, TRT’ye bağlı olan EBA TV’ler aracılığıyla TV’den ders yayınlarının yapılacağı haberini verdi ve süreç hakkında detaylı bilgilerde bulundu.

TRT EBA TV‘nin ders programı ve frekans ayarları yayınlandı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalara göre yayınlar, 3 farklı kanaldan, 6 farklı frekans ile yapılacak. Bu 6 frekansın 3 adedi SD, 3 adedi HD görüntü yayınlayacak. Böylelikle HD uyumluluğu olmayan televizyonlarda bile eğitim takip edilebilecek.

TRT EBA TV frekans ayarları nasıl yapılır?

 • Kumandanızda bulunan menü düğmesine basın.
 • Karşınıza çıkan menüden uydu listesi seçeneğine gelin (Kullanılan cihaza bağlı olarak kurulum ve benzeri seçenekler de olabilir).
 • Manuel kanal arama seçeneğine tıklayın.
 • Karşınıza çıkan ekran TRT EBA TV frekans bilgilerini girin.
 • TRT EBA TV frekansları:
  • Uydu: TURKSAT
  • Kanal. TRT Eğitim HD/1/2/3
  • Frekans: 12083 H 13750

Not: Manuel kanal ekleme ayarları cihazdan cihaza değişiklik gösterebilir. Bu durumda endişelenmeyin, kanal ekleme ayarları aynıdır.

EBA TV dersler ne zaman yayınlanacak?

EBA TV‘de dersler, hafta için her gün yayınlanacak. Saat olarak ise sınıflara göre değişiklik gösterecek. Örnek vermek gerekirse 1. sınıf, 5. sınıf ve 9. sınıf öğrencileri sabah 9’da ilk dersleri ile uzaktan eğitim dönemine başlıyor.

TRT EBA TV ders programı:

Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ev ile okul arasındaki farkları bildiklerini ve öğrencilerin evlerde okulda olduğu kadar dikkatli olmayacağını belirtti. Bu sebeple de uzaktan eğitim dersleri 20 dakika olarak ayarlandı. İlkokul, ortaokul ve lise ders programları paylaşan Ziya Selçuk, ayrıca dersi kaçıranlar ya da tam anlamayanlar için tekrar dersleri de koymayı ihmal etmemiş.

EBA TV ilkokul ders programı:

EBA TV ortaokul ders programı:

EBA TV lise ders programı:

Milli Eğitim Bakanlığı‘na bağlı herhangi bir kurumda bulunan tüm öğrenciler, yukarıdaki ders programına bağlı olarak eğitim hayatına devam etmek zorunda. Koronavirüs salgını süresinde devam edecek uzaktan eğitim, tüm öğrenciler için geçerli olacak. Tüm öğrencilere başarılar dileriz…

Peki siz bu uzaktan eğitim konusunda ne düşünüyorsunuz? Görüş ve eleştirilerinizi yorum olarak bizlere iletebilirsiniz. Ayrıca daha fazla uzaktan eğitim haberleri için sitemizi takip edebilir, sosyal medya kanallarımızdan bizlere destek olabilirsiniz.

Sıradaki içerik:

TRT EBA TV Frekans Ayarları Nasıl Yapılır? EBA TV Ders Programı

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ