Toshiba Artık Dizüstü Bilgisayar Üretmeyecek

485 Okunma 09 Ağustos 2020 17:12
toshiba-dizustu-bilgisayar-teknolama-min

Japon teknoloji devlerinden biri olan Toshiba, 35 yıldır devam ettiği dizüstü bilgisayar sektörünü artık bıraktığını açıkladı. Şirketin bu sektördeki tüm hisseleri Sharp firmasına devredildi.

Toshiba, 1985 yılından beri dizüstü bilgisayar üretimi ile birçok başarıya imza attı. Hatta şu anki alışılmış dizüstü bilgisayar formatının atası olarak kabul gören şirket, artık dizüstü piyasasını tamamen bıraktığını açıkladı.

1990’lı yılların sonunda Toshiba, dizüstü bilgisayar sektörünün öncülerinden biri olarak satışlarını yapıyordu. 2000’li yıllarda da bu durum böyle devam ederken, 2010’lu yıllar ile birlikte düşüş sürecine girdi.

Ayrıca Toshiba, tüm bu laptop sektöründe bulunduğu dönem boyunca tek bir masaüstü bilgisayar dahi üretmedi.

Yıllar geçtikçe, Toshiba’ya rakip olarak Lenovo ThinkPad, Apple MacBook gibi modeller çıktı ve daha yenilikçi adımlar atmaya başladı. Şirket ise herhangi bir yenilikçi adım ile alıcılarını etkileme çabasına girmedi. Bu durum da Toshiba’nın ilerleyişine büyük bir engel koydu.

2010’lu yıllarda Toshiba iyice unutulmaya başladı. Ne yapsa da herhangi bir şekilde ilgileri üzerine çekmeyi başaramayan firma, 2018 yılında PC üretim bölümünü Sharp firmasına sattı. 35 milyon dolara gerçekleşen anlaşma sonrası Toshiba, dizüstü sektöründe yalnızca yüzde 19.9 gibi bir oran ile bulunuyordu.

Sharp, laptop piyasasında yenilikçi adımlar atarak adından söz ettirmeye başladı. Öncelikle Japonya başta olmak üzere firmanın yeniden hareketlenmesini sağlayan firma, 30 Haziran 2020 itibari ile Toshiba’da kalan yüzde 19.9 hisseyi de satın aldı. Bu gelişme ile birlikte Toshiba, artık laptop piyasasında hiçbir dilime sahip değil.

Peki siz Toshiba ürünleri konusunda ne düşünüyorsunuz? Siz de görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak bizler ile paylaşabilirsiniz. Ayrıca daha fazla donanım haberleri için sitemize abone olabilir, buradan da bizleri takip edebilirsiniz.

Sıradaki içerik:

Toshiba Artık Dizüstü Bilgisayar Üretmeyecek

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ