Teknolojinin Yararları ve Zararları Nelerdir?

3070 Okunma 19 Aralık 2019 10:00
teknolojinin-yararlari-ve-zararlari-teknolama

Teknoloji denince aklınıza gelen ilk şey nedir? Büyük ihtimalle bir çoğunuz bilgisayarlar ya da akıllı telefonlar olarak listelemeye başlayacaktır ancak teknoloji, aslında çok daha geniş kapsamlı bir kavramdır. Bu yazımıda, teknolojinin ne olduğundan bahsederken aynı zamanda teknolojinin yararları ve zararları gibi konulara da değineceğiz. Gelin birlikte bu konuyu biraz daha irdeleyelim.

Öncelikle teknolojinin tanımına bakacak olursak Türk Dil Kurumu, bu konuda bize 2 farklı tanım sunuyor. Bunların ilki “Bir sanayi dalı ile ilgili yapım yöntemlerini, kullanılan araç, gereç ve aletleri, bunların kullanım biçimlerini kapsayan uygulama bilgisi, uygulayım bilimi.” şeklinde iken, diğeri ise “İnsanın maddi çevresini denetlemek ve değiştirmek amacıyla geliştirdiği araç gereçlerle bunlara ilişkin bilgilerin tümü.” şeklinde belirtilmiş.

Peki halk arasında teknoloji nedir?

Teknoloji, halk arasında bahsedildiği şekli ile; kullandığımız telefon, bilgisayar, tablet, araba gibi birçok araç gereç ile hayatımızın merkezinde diyebileceğimiz bir bilimdir. Her ne kadar teknolojinin sayamayacağımız kadar yararı olsa da, nasıl kullanmamız gerektiğini ve nelere dikkat etmemiz gerektiğini bilmediğimiz sürece bir o kadar da zararı vardır diyebiliriz.

Haberleşme, alışveriş, eğitim, bilgi edinme gibi birçok alanda bize hizmet veren teknoloji, kullanımına dikkat etmediğimiz durumlarda gerek fiziksel, gerekse de mental zararlar verebilir.

Teknolojinin yararları nelerdir?

Teknoloji, sağlık alanından tutun, eğlence sektörüne kadar birçok alanda karşımıza çıkar ancak teknoloji dendiğinde özellikle büyüklerimizin aklına öncelikle negatif yanları gelmektedir. Bu durum her ne kadar büyük bir önyargı sonucu olsa da, birçok ölümcül hastalığın tedavisi teknolojik aletler ve makineler aracılığı ile bulunmuştur.

Bunun yanında teknolojinin doğru kullanımı bilindiği taktirde hiçbir zararı yoktur diyebiliriz. Çünkü teknoloji, istediğimiz zaman istediğimiz kişiyle görüşmemizi sağlarken, istediğimiz zaman istediğimiz bilgiyi edinmemize de olanak sağlayan en büyük ve belki de tek araçtır.

Ayrıca eğlence sektöründe oyunlar ve daha fazlası ile teknoloji sayesinde temel vücut fonksiyonlarımızı, el-göz koordinasyonumuzu ve reflekslerimizi geliştiriebiliyoruz. Tüm yararlar bunlarla da kalmayıp, ulaşım, sağlık, eğitim, medya, endüstri, sanayi gibi neredeyse tüm sektörlerde teknoloji artık en temel ihtiyaçtır.

Teknolojinin zararları nelerdir?

Aslında tam olarak teknoloji kötüdür demek yanlış olur. Çünkü doğru ve dikkatli kullanıldığında hiçbir zararı yoktur. Ancak kullanım konusunda kendimize dikkat etmeyip gerekli sınırlamaları yapmadığımız taktirde ise çok büyük hastalıklara dahi yol açabilir.

En bastinden bahsetmemiz gereken noktalardan birisi, teknolojinin insanları tembelleştirdiği diyebiliriz. Çünkü şu an teknoloji ile birlikte her şey kapımıza kadar gelirken, hem her şeye üşenen bir nesil yetişti hem de insanlar birbirini daha az görmeye başladı.

Ayrıca teknoloji, özellikle de eğlence sektörü içerisinde aşırı düzeyde iç içe olunduğu taktirde bağımlılık yaratabilir ve buna en çok video oyunlarını örnek gösterebiliriz.

Bunların yanında teknoloji küçüldükçe yanımızda taşıdığımız teknolojik ürün sayısı da çoğalıyor ve buna en basit örnek olarak akıllı telefonları gösterebilirken, bunlarla birlikte bizimle gezen mini radyasyon cihazları da artıyor diyebiliriz. Her ne kadar hepimiz “o kadardan bir şey olmaz” modunda hareket etsek de, teknolojik cihazlar cebimize girecek boyuta indiğinden beri insanların kanser olma oranı defalarca katlandı diyebiliriz.

Teknolojinin Yararları ve Zararları | Sonuç

Teknolojinin yararları ve zararları yazımızın sonuç kısmına gelecek olursak, teknolojinin yararı olduğu kadar zararı da var diyebiliriz ancak bunu biraz daha detaylı konuşacak olursak bu zarar tamamen insanın bilinçsizliğinden kaynaklanıyor. Yani, teknolojiyi doğru kullanmayı öğrendiğimiz taktirde bize hiçbir zararı olmayacak ve tam aksine birçok yararı ile birlikte tüm işlerimizi kolaylaştırmaya yetecektir.

Eğer sitemizde bulunan teknoloji haberleri içeriklerinden anında haberdar olmak isterseniz sitemizin sol alt bölümünde bulunan zil simgesine tıklayarak abone olabilir ve bildirimleri açabilir, aynı zamanda sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsiniz.

Sıradaki içerik:

Teknolojinin Yararları ve Zararları Nelerdir?

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ