e
sv

Teknoloji Tarihine Adını Yazdıran Kadınlar

teknoloji-tarihine-yön-veren-kadınlar-teknolama
avatar

Mert Mutlu

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Teknoloji çok geniş ve bir o kadar da köklü bir tabir. İnsanlık tarihiyle beraber gelişip büyüyen Teknoloji tarihi, içerisinde birçok önemli ve Dünya’nın gelişimine büyük ölçüde katkıda bulunmuş insanları barındırmakta.

Biz de sizler için 8 Mart Dünya Kadınlar Günü olması vesilesiyle teknoloji tarihine yön veren kadınları derlediğimiz listeyi hazırladık. Şunu da belirtmekte fayda var; saymakla bitmeyecek derecede teknoloji tarihine yön veren kadın mucit bulunmakta. Bizler sizlerin ilgisini çekebileceğini düşündüğümüz bazı isimlere listemizde yer verdik.

1-Josephine Cochrane (1839 – 1913)

Josephine Cochrane- Bulaşık Makinesi

Cochrane bugünkü bulaşık makinelerinin atası sayılan bir makine geliştirdi. Günümüzde kullanılan bulaşık makinelerine benzer sisteme sahip bir makine üreten Cochrane, bu çalışmasını 1886 yılında hayata geçirdi. Basınçlı su gücüyle bulaşıkları yıkayan ve parmaklıklı bir rafa sahip olan bu icat, çalışma prensibi ve bulaşıkların konumlandırılması açısından günümüz makinelerine oldukça benzerdi. Bugün evlerimizde kullanılan bulaşık makinelerinin prototipi olan buluşu sayesinde iyi bir ün kazanan Cochrane, geliştirdiği ve ürettiği bu makinesini otellere satarak büyük bir başarı elde etti.

2-Maria Beasley (1847 – 1904)

Maria Beasley- Cankurtaran Salı, ayak ısıtıcısı, fıçı yapma makinesi…

Tam bir girişimci olan Beasley, 15 adetin üzerinde icada patent almış olmasıyla biliniyor. Bu icatlarla sayısız insanın hayatını kurtaran Beasley, yaptığı icatlar sayesinde döneminde oldukça büyük servet kazanmış bir mucit. Özellikle trenlerin raydan çıkmasını önleyen donanım ve cankurtaran salı icatları insan hayatına verdiği önemi göstermekte. Beasley sayesinde çok sayıda denizcinin ölmesinden dolayı yüzyıllardır süregelen okyanusların tehlikeli olduğu görüşü giderek azaldı. Can kurtaran salı icadıyla döneminde birçok canı kurtaran ve hala daha kurtarmaya devam eden Maria Beasley teknoloji ve insanlık tarihinde önemli biri olarak karşımıza çıkıyor.

3-Mary Anderson (1866 – 1953)

Mary Anderson- Cam Sileceği

Yağmurlu ve karlı havalarda cam sileceği olmadan araba sürmenin ne kadar zor olabileceğini ya da mümkün olamayacağını hiç düşündünüz mü? Günümüzde bu yağmurlu veya karılı havalarda araçlarımızı rahatça kullanabiliyorsak bu durumu Mary Anderson’a borçluyuz. Bir kış gününde New York’a ziyarete giden Anderon, soğuk bir günde tramvay içerisinde, yağan sulu kar yüzünden ön camı temiz tutmak zor olduğu için, sürücünün aracı açık olan ön cam ile sürdüğünü gözlemledi. Alabama’ya geri döndüğünde arabaların camlarını temiz tutması için el ile çalıştırılabilen bir araç geliştiren Anderson sonrasında bu icadının patentini de aldı.

4-Marie Curie (1867 – 1934)

Marie Curie- Radyoaktivite

Listemizde insanlar tarafından belki de adı en çok duyulan isim Marie Curie’dir. Uranyumla yaptığı çalışmalar sonucu radyoaktiviteyi keşfetmesiyle bildiğimiz Curie, toryumun radyoaktif özelliğini bulup radyum elementini de ayrıştırmayı başarmıştır. İnsanların zihinlerinde kalan isimlerden bir olmasının bir başka nedeni ise Nobel ödülünü ilk alan kadın ve bu ödülü iki kere alan ilk bilim insanı olmayı başarmasıdır.

5-Hedy Lamarr (1914 – 2000)

Hedy Lamarr- GPS, Bluetooth ve Wi-fi teknolojisinin geliştirilmesi

Bir sinema aktrisi olarak da tanıdığımız Hedy Lamar, teknoloji dünyasında GPS, Bluetooth ve Wi-Fİ teknolojisinin geliştirilmesine yapmış olduğu katkılar ile biliniyor. Aktrisliğin yanı sıra başarılı bir mühendis ve matematikçi olan Lamarr, İkinci Dünya Savaşı sırasında “frekans atlamalı” yayılma spektrumunu icat etti. Frekansla ilgili yaptığı çalışmalarını ise dönemin ünlü müzisyenlerinden olan George Antheil ile yaptığı da biliniyor.

6-Patricia Bath (1942 – )

Patricia Bath- Katarakt Tedavi Yöntemi

Başarılı bir göz doktoru olan Bath, 1981 yılında katarakt için lazer kullanımıyla hızlı ve acısız bir tedavi yöntemi geliştirdi. Bu icadı sayesinde medikal alanında ilk patent alan ilk Afroamerikan kadın olmayı başaran Bath, ayrıca New York Üniversitesi’nde çalışmaya hak kazanan ilk siyahi bilim insanı olmuştur.

7-Stephanie Kwolek (1923 – 2014)

Stephanie Kwolek- Kevlar

İlk hedefi araba tekerleklerinde çelik yerine kullanılabilecek güçlü yapıda bir materyal geliştirmek olan Kwolek, 1964 yılında kevları geliştirdi. Kevlar; O dönemden günümüze kadar bisiklet lastikleri, tenis raketleri, yarış yelkenleri, asma köprülerin halatları, müzik aletleri, kurşun geçirmez yelek ve daha birçok üründe kullanıldı.

8-Ada Lovelace (1815 – 1852)

Ada Lovelace- İlk Bilgisayar Programcısı

Ünlü İngiliz şair Lord Byron’ın kızı olan Ada Lovalece bilgisayar tarihinin il öncülerinden olarak kabul ediliyor. Matematik ve bilgisayar tarihine geçmesinin nedeni ise, “Analitik Makine” adlı ilkel bilgisayar için yazdığı bir algoritma olmuştur. Makine hakkındaki notları, bir bilgisayar tarafından işlenmek üzere yazılan ilk algoritmayı içerir. Bu yüzden bilinen ilk bilgisayar programcısı olarak tarihe geçmiştir. Bu Analitik Makine hiçbir zaman hayata geçirilemese bile 1940’larda ilk modern bilgisayarın gelişmesine ilham vermiştir.

Tüm Kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlu Olsun!

Eğer daha fazla liste içeriğinden anında haberdar olmak isterseniz sitemize abone olarak bildirimleri açabilirsiniz. Ayrıca sosyal medya kanallarımızdan da bizleri takip edebilirsiniz.