Teknoloji Nedir? Teknolojinin Tarihi ve Her şey

2746 Okunma 16 Mayıs 2020 22:00
teknoloji-nedir-teknolama-min

Teknoloji, bilim ve mühendis kavramlarından önce oluşum gösteren ya da geliştirilen yetenek kavramıdır. Günlük hayatı daha kolay hale getirebilmek için güncel olarak yenilenen araç/gereçlerin üretim sürecini arttırır. Mühendislerin sayesinde bilim, bilişim ve ağlar sayesinde mühendislerin gelişimini sürdürülebilir. Buyrun teknoloji nedir sorusunu beraber cevaplayalım.

Teknoloji kullanım alanları ve önemi nedir?

Günlük hayatın her alanına hitap eden, bilim ile güncel olarak yenilenen yapılardır. Sanayileşme, insan gücünü azaltarak makine dönemine geçme, akıllı ev sistemleri, toplu taşıma, akıllı telefon, televizyon, otomobil, bilgisayar, tablet vb. ihtiyaçlarımızı karşılayan özellikli çoğu alanda yapay zeka ile verimliliklerini tamamlamaktadır.

Yapay zeka, geliştirilmiş üst seviye teknoloji harikası olarak nitelendirilebilir. Kritik yapıları ve sorunları avantaj haline çevirerek etkisi altında bulunan her şeyi kullanılabilir hale getirmektedir. Kullanım amaçlarını ise doğru olarak yönlendirmek ayrıca zararlı yönlerini, yararlı amaçlara çevirmek gerekir. Böylece her güncel bilgisini aktif olarak kullanabilir ya da farklı bireyler ile paylaşabiliriz.

Teknolojinin Tarihi

Teknoloji kelimesi, Yunan kökenlidir. 1600 yıllarında “tekhnologia” olarak adlandırılmıştır. 2. Sanayi devrimi ile Fransızca versiyonu olan “teknalıci” kelimesinin kullanılması yerine, teknolojik faaliyet örneği olarak adlandırıyoruz. 1850 yıllarında mekanik ve endüstriyel zanaat olarak adlandırılıyordu. Günümüze kadar ulaşan asıl İngilizce kökeni ise “technology” olarak adlandırılmasına sebebiyet göstermiştir. Elektrik ile bütünleşen bilim sayesinde var olmaktadır. Buda yılların gelişimini kanıtlamaktadır.

Bir sanat ve zanaat bilimi olarak öğrenim getiren bu alan Türkçe ve yabancı dillerde anlamını şöyle kazanmıştır; Türkçesiyle metin olarak başlar ve “tekst” olarak adlandırılır. İngilizcede (text) niteliğini taşımaktadır. Dokuma işlemlerinin anlamını taşıyan “tekstil” kelimesi de buna örnek olabilir. Yönetilebilir şeylerin doğru alanlara hitap etmesi ile “teknik” kelimesini görebiliriz. Bunların birleşimi ile İşçilik, üretim ve ustalık kelimelerini birleştirince “teknoloji” özüne ulaşılabilir. Kısacası türetilmesi bu yönde gerçekleşmiştir.

Teknoloji’nin artıları ve eksileri nelerdir?

Her gelişen ve gelişmekte olan bilim ve mühendislik ürünü bazı olanakları da peşinde getirir. Tıpkı gelişim ile gelen artılar ve eksilerin gereksinimleri ya da gereklilikleri belirlenir. İnsanlık tarihi için teknolojik ürünlerin zararları olabilir, fakat bu zararları en aza indirmenin yolları ya da olumsuz seçenekleri karlı yönlerine çevirebilmek gerekir. Bahsi geçen konunun artıları ve eksileri de bunu gösterecektir.

Teknoloji ile gelen artılar nelerdir?

 • Gelişimini sürdüren sanayi oluşumu, çağ atlayarak üretimde gelişime yol açmıştır. Bu gelişim sayesinde makineleşme dönemine giriş yapılarak insan gücüne yatırım azalmıştır. Bir insanın yapacağı işi, makine sayesinde iki kat daha hızlı gerçekleştirme olanağı sağlanarak, üretim gücü zirve yapmıştır. Aynı zamanda iş kazalarında alınan zararlar minimum seviyelere çekilmeye başlanmıştır.
 • Eğitim/öğretim alanlarında yükselmeye yönelik faaliyetleri sürdürülmüştür. Yalnızca okulda yürütülen derslerden ziyade, online eğitim ve öğretim dönemlerine geçilmiştir. Bu sayede öğrencilerin kaplayacağı alan ve harcayacağı ulaşım zamanı eğitimine yatırım olarak gerçekleştirilmiştir. Özellikle global olarak etkisinde olunan covid-19 virüsü nedeniyle teknolojinin eğitimde oluşturduğu faydalı yönünü daha iyi anlayabiliriz.
 • Esnaf ve firma oluşumları için yeni çözüm süreçleri getirmiştir. Online alışveriş ile mülk üzerine kurulan ofisler ve dükkanlar yerini internete bırakmıştır. Az vakit harcama, pazarlanan ürüne ulaşım ve hızlı teslimat ile internet üzerinden direk alışveriş yapma imkanını bu sayesinde elde etmiş oluyoruz.
 • Ansiklopedi, kalın kitaplar ve ıssız ada kadar sessiz olan kütüphaneler yerini teknolojiye bırakmıştır. Güncel olarak aranılan tüm bilgi ve imkan artık mobil cihaz ve bilgisayar üzerinden elde edebiliyorsunuz. Koca ansiklopedi ile harcadığınız zaman ve yük sadece parmak uçlarında oluyor.
 • Sağlık sektörü için devrim niteliğinde olan teknolojik cihazlar insanların yaşamına ufak dokunuşlar yapmaktadır. Özellikle belirtilerini ve gücünü günümüzde en çok ihtiyaç duyduğumuz korona virüsüne karşı göstermektedir. Bu sayede izolasyon ve kurtulma amaçlı ilaç çalışmaları teknolojik cihazlar sayesinde daha mümkün oluyor.

Teknoloji ile gelen eksiler nelerdir?

 • Sanayileşme ve makine dönemine geçmek insanlar için işsizlik sorunlarını getirmesi en büyük zararlarından birisidir. Geliştirilen makineler sayesinde her türlü işi kısa zamanda robotik aletlere yaptırabiliyor olabilirler, fakat üreticiler haricinde çoğu insana iş olanağı sağlamamaktadır.
 • Yüksek kapasiteli çalışan fabrikalar ve sanayilerin kullandıkları makineler sayesinde, doğal kaynakların azalmasına sebep olmaktadır. Doğal kaynakların azalması ise küresel ısınma, hava kirliliği ve yeşillik alanların azalışını peşinde getirmektedir.
 • Teknoloji ile insanlık tarihinde yaşanacak en büyük problem ise asosyal hayata geçiş yapmaktır. Sürekli hareketsiz ve güneş görmeyen odalarda sabit kalmak büyük sorunlar oluşturacaktır. Özellikle insan sağlığında büyük risklere yol açacaktır. Bunun sebebi ise internet ve mobil cihazların bağımlılık yapan özelliklerinin olmasıdır.
 • Teknolojik ürünler kullanımı ile aslında her alan için bir enerji üretmesi gerekir. Buda elektrik ile çalışan cihazların yükseliş oranını açıklıyordur. Gelişimi kolay olabilir fakat her elektronik cihazın sorunu olabilir. Örneğin bir mobil cihaz çok ısındığında ya da şarjda uzun süre unutulduğunda patlama gibi riskleri olabilir. Buda büyük sağlık problemleri hatta ölümleri getirebilir.
 • Sürekli güncellenen ve geliştirilen teknolojik cihazlar aslında ekonomik yönünü düşünen firmalar ve kuruluşların karınadır. Fakat insanlar için her yenilik ayrı masraf kapısına yol açabilir. Mesela bir mobil cihaz satın aldınız, yaklaşık 5-6 ay sonra yeni modeli ve daha kapasiteli özellikleri var. Bu ilginizi çeker ve hemen yeni modeli almak istersiniz. Böylece maddi yönden size zararlı sonuçlar çıkarabilir.
 • Teknoloji kullanımı basit ve anlaşılırdır. Fakat kötü yönleri ise yanlış kullanım amacına hitap etmektir. Yanlış kullanım sergilemeniz hukuksal ve ekonomik sıkıntılar içerisine sokabilir. Hakkınızda yasalara göre ceza işlemleri kullanılabilir. Özellikle siber saldırı ve hacker olma düşüncesiyle yola çıkanlar tekrar düşünmeliler.

Teknoloji nedir sorusunun cevabını sizler için derleyerek bir makale hazırladık. Peki sizce teknoloji nedir? Siz teknolojinin geleceği konusunda ne düşünüyorsunuz? Siz de görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak bizler ile paylaşabilirsiniz. Ayrıca daha fazla teknoloji haberleri için sitemize abone olabilir, Instagram ve Twitter kanallarımızdan bizleri takip edebilirsiniz.

 • Çağrı
  12 ay önce

  Gerçekten şuan özellikle gelecekte çok önemli katkısı olucaktır

  yorum beğen
 • Yusuf
  12 ay önce

  Yıllara bağlı teknoloji gelişmekte ve ileri baktıkça herşey değişime aç ve açık gelecek bizlerin

  yorum beğen
 • Nurgüzel
  12 ay önce

  Yıllar geçtikçe teknoloji de gelişiyor. Çok açıklayıcı bir yazı olmuş teşekkürler

  yorum beğen
 • mehmetcan
  12 ay önce

  Teknoloji ile harika bir yazı olmuş bilgimin üstüne bilgi eklemiş oldum

  yorum beğen
 • Mertcan Delen
  12 ay önce

  Baya kapsamlı bir makale olmuş teşekkür ederim teknoloji ile ilgili tüm aradığım detaylar burada.

  yorum beğen
 • Ayşenur ünal
  12 ay önce

  Teknolojinin yararlı yönleri çok güzel bir şekilde açıklanmıştır.Teknolojiyi başka amaçla kullanmanın kötü yanları da güzel bir şekilde anlatılmış. Bu makaleyi okuyan ınsanları güzel bir şekilde aydınlatılır. Teşekkürler

  yorum beğen
 • Muhammet mevlüt çiçek
  12 ay önce

  Brovo sizi seviyoruz

  yorum beğen
 • Cüneyt
  12 ay önce

  Teknoljnin herşeyini anlatıyor bakın derim

  yorum beğen
 • Furka
  12 ay önce

  Teknoloji güzeldir fakat fazla kullanımı çeşitli hastalıklara yol açar

  yorum beğen
 • halis
  12 ay önce

  teknoloji hayatımızda bu kadar alan kaplamışken burda bilgilenmek ve eksik ve faydalarıyla anlatılması gerçekten çok güzel olmuş.

  yorum beğen
 • Barış Cansaran
  12 ay önce

  Teknoloji hayatımızin bir parcasi artik

  yorum beğen
 • Zeynep
  12 ay önce

  Teknoloji hayatımızda bize çok fayda sağlayan bir araçtır. Teknolojinin hem faydaları hemde zararı vardır doğru kullanmak gerek

  yorum beğen
 • Murat
  12 ay önce

  Teknoloji sürekli gelişmekte ve cağ atlamaktayız. Bunun iyi yönleri olduğu gibi bilinci olunmadığı zaman kötü yanlarıda var .cok açıklayıcı bir yazı olmuş. Tesrkkurler

  yorum beğen
 • Esra
  12 ay önce

  Yıllar geçtikçe teknoloji de gelişiyor . Aklımıza gelmeyecek icatlar çıkıyor .

  yorum beğen
 • Doğancan
  12 ay önce

  Teknolojiyi gerçekten çok iyi tanımlamışsınız

  yorum beğen

Sıradaki içerik:

Teknoloji Nedir? Teknolojinin Tarihi ve Her şey

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ