e
sv

Tamamen Geri Dönüştürülebilir Atıklar ile Üretilen Elektrikli Araç: “Luca”

luca-elektrikli-arac-teknolama
avatar

Mert Mutlu

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Eindhoven Teknoloji Üniversitesi öğrencileri Luca adını verdikleri tamamen geri dönüştürülebilir plastikten yapılan elektrikli araçlarını tanıttılar.

Elektrikli araçların oldukça popüler olduğu şu günlerde Hollanda’da üniversite öğrencilerinden elektrikli araçlara bambaşka bir boyut kazandıracak yeni bir tasarım geldi. Denizlerden çıkarılan ve tamamen geri dönüştürülebilir plastik şişeler ve evsel atıklar kullanılarak yapılan elektrikli otomobil “Luca” ismiyle anılıyor.

Luca, saatte 90 kilometre kadar hıza ulaşabiliyor ve tam şarjda kullanıcısına 220 kilometre menzil sunuyor. 22 öğrencinin ortak çalışması sonucu ortaya çıkan projenin yöneticisi Lisa Van Etten, aracın tamamen çöpler kullanılarak yapılması nedeniyle çok özel olduğunu belirtti.

Açıklamalara göre elektrikli otomobilin her bir bölümünde farklı atık maddeleri tercih edildi. Buna göre; şaside keten ve dönüştürülmüş pet şişeler, gövde bölümünde televizyon veya mutfak aleti parçaları son olarak aracın iç mekanında ise evsel atıklardan faydalanıldığı belirtildi.

Projeyi yürüten ekibin ortak görüşüne göre Luca projesinin amacı daha ucuz bir elektrikli araç üretmek değil. Projedeki asıl amaç tüm dünya genelinde oldukça büyük bir sorun haline gelen atıkları değerlendirebilmek. Ekip içerisinde yer alan isimlerden olan Matthijs Van Wijk, otomobil şirketlerinin atık malzemeleri kullanmasını umut ettiklerini belirtti. Giderek daha fazla şirketin atık malzemeler kullandığını dile getiren Wijk, bu atıklarla bütün bir aracın üretilebileceğini de göstermek istediklerini belirtti.

Proje sürecinin ise 18 ayda tamamlandığı ve projenin 22 üniversite öğrencisi tarafından geliştirildiği açıklandı.

Peki siz “Luca” hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz. Ayrıca daha fazla otomobil haberleri için sitemize abone olabilir, sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsiniz.