e
sv

Seyahat için Zorunlu Olan HES Kodu Nasıl Alınır?

hes-kodu-nasil-alinir-teknolama-min
avatar

Selim Enes Erdoğan

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, önümüzdeki dönemlerde şehirler arası seyahatler için HES kodu uygulamasını resmi olarak duyurdu. Peki HES Kodu nedir? Hes kodu nasıl alınır?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı sonrasında önümüzdeki sürecin nasıl işleyeceği konusunda bazı bilgilendirmelerde bulundu. Bu bilgilerden en öne çıkanı ise, şehirler arası seyahat için gereken HES kodu oldu. Bakan Koca;

“Geçen haftaki buluşmamızda kontrollü sosyal hayatı kolaylaştıracak mobil uygulamadan size bahsetmiştim. Şimdiden kullanıcı sayısı 10 milyonu aşan bu uygulama, evden çıktığınız zaman sizin rehberiniz olacak. Mobil uygulamanın çok önemli bir fonksiyonu da şudur: Bireyler risk taşımadığını, hasta ya da temaslı olmadığını bu uygulama aracılığıyla gösterebilecek. Uçağa binerken bu uygulama serbest giriş kartı olacak.

Seyahat ederken bizlerden risk taşımadığımız bilgisi istenecek. Bu bilgi dünyada artık karşılıklı bir haktır. Sosyal hayata katılım olduğunda artık özel bir bilgi değildir. Bu uygulamaya öncelikle şehirler arası yolculuklarda geçiyoruz.

Şehirler arası yolculuklarda mobil uygulamadan alacağınız kodu kullanarak uçak ve tren seyahati yapabileceksiniz. Seyahatlerde sağlık durumları kontrolleri ilgili seyahat firması tarafından sağlanacak ve buna göre tedbir alınacak. Eğer yolcuya virüs bulaştığı tespit edilirse, yolculuk sırasında orada olanların takibi yapılabilecek.

Tüm ulaşım süreçlerinde Hayat Eve Sığar Uygulaması üzerinden HES kodu oluşturulabileceği gibi kısa mesaj yoluyla da HES kodu alınabilecek. Böylece seyahatlerde tüm yolcuların sağlığı üst düzeyde sağlanmaya çalışılacak. HES kodları kişiye özel üretilmiş tekil kodlardan oluşuyor. KOD’un kontrolü ve yönetimi tamamen kişinin kendi elinde olacak. Bu TC Kimlik Numarası gibi sabit değildir. Her paylaşımda farklı bir HES kodu oluşturulabilecek.

Kod sayesinde kimse kişisel verilerini başkası ile paylaşmak zorunda kalmayacak. Önümüzdeki günlerde mobil uygulama ve HES kodunun yaygın kullanımı hayatımızı kolaylaştırır. Kovid pandemisi sadece sağlığı değil sosyal hayatın çalışma hayatının neredeyse tamamını etkileyen tedbirler gerektirmektedir.”

HES kodu nasıl alınır?

Şehir değiştirmek için artık HES kodu alınması zorunlu kılındı. Peki bu kod nasıl alınır? Bunun için tek yapmanız gereken Hayat Eve Sığar uygulamasını indirmek ve “HES kodu işlemleri” bölümünden kod oluşturmak. Bu bölümde karşınızda “HES kodu oluştur” seçeneği çıkacak ve bu kod, belli bir süre boyunca kullanılabilecek.

Ayrıca mobil uygulamayı kullanamayacaksanız SMS yolu ile de kod alabilirsiniz. Bunun için “HES” yazıp boşluk bıraktıktan sonra TC kimlik numaranızı, TC kimlik seri numarasının son 4 hanesini ve paylaşım süresini gün sayısı olarak yazık 2023‘e SMS atabilirsiniz.

HES kodu nasıl alınır sorusunun cevabını sizler ile paylaştık. Peki siz HES kodu uygulaması konusunda ne düşünüyorsunuz? Siz de görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak bizler ile paylaşabilirsiniz. Ayrıca daha fazla uygulama haberleri için sitemize abone olabilir, sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsiniz.