arama

  Sağlık Bakanlığı: Maskeler Artık Reçete ile Satılacak

  maske-recete-teknolama-w-min
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Mehmet Sefa Lazoğlu
  • Beğen
   Loading...

  Maskeler artık reçete ile satılacak. Sağlık Bakanlığı, maske satışında oluşan artniyetli satıcıların önüne geçmek için, sertifikalı ve gerçek maskelerin artık yalnızca reçete ile satılabileceğini duyurdu. Artık EN149 sertifikalı maskeler yalnızca eczanelerden ve reçete ile satın alınabilinecek.

  Enfekte olunan kişide ağır bir solunum yolu rahatsızlığı oluşturan yeni tip Corona virüsü COVID-19, geçtiğimiz yılın sonlarına doğru Çin’in Wuhan kentinde ilk olarak görülmüştü. Bu virüs, hızlı bir şekilde yayılırken, güncel vaka sayısı 203.401 ve 8.000’den fazla kişi hayatını kaybetti.

  2002-2003 yılları arasında yine Çin’de görülen SARS virüsü ile 80% üzerinde benzerlik gösteren Corona virüsü, yaklaşık 10 kat daha bulaşıcı olması ile birlikte tüm dünya genelinde pandemik salgın olarak görülmeye başladı. Özellikle virüs merkezinin Çin’den Avrupa’ya kayması ile birlikte oldukça zor anlar yaşanıyor.

  Salgının ilk gününden itibaren ülkemizde örnek alınması gereken tedbirler ve müdaheleler uygulanırken, ne yazık ki geçtiğimiz hafta içerisinde virüs ülkemize de giriş yaptı. Güncel verilere göre 98 kişi virüslü iken, 1 kişi hayatını kaybetti.

  Her ne kadar konu insan canı olsa da, bazı kişiler bu durumu ticari olarak lehine çevirmeye çalışıyor. Bir maskeyi yüzlerce liraya satmaya çalışan insanların önüne geçilebilmesi için Sağlık Bakanlığı tarafından “Çok Acele” etiketi ile 81 ile genelge gönderildi.

  maske-recete-teknolama-min

  Resim üzerinden okumakta zorluk çekenler için genelde şu şekilde:

  “Bilindiği üzere Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından COVID-19’un pandemik bir hastalık olduğu ilan edilmiştir. 

  Bakanlığımızca ülkemizde COVID-19’un yayılmasının önlenmesi, ihtiyaç planlamaları ile stok ve tedarik yönteminin etkili bir şekilde yapılması, ülkemizde ürün erişebilirliğinin temin edilmesi, sağlık hizmetleri sunumunun aksamaması ve kamu sağlığının korunması amacıyla gerekli tedbirler alınmış ve alınmaya devam etmektedir.

  Bu kapsamında EN149 standartlarındaki (N95, FFP2 ve FFP3) maskelerin sadece eczanelerden ve reçete karşılığında verilmesi, reçetelerin gerektiğinde ilgili otoritelerce yapılan denetimlerde ibraz edilmek, talep edilmesi durumunda ise kurumumuza gönderilmek üzere eczanede muhafaza edilmesi hususunda bilginizi ve gereğini rica ederim”

  Yani bugün itibari ile maskeler yalnızca eczanelerden ve reçete ile satın alınabilir durumda olacak.

  Daha fazla corona virüs haberleri için sitemizi takip edebilir, sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsiniz.

  editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ