arama

  Rusya İnternetin Fişini Çekiyor

  rusya-internet-fisi-cekiyor-teknolama
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Onuralp Hızal
  • Beğen
   Loading...

  Rusya, artan siber saldırılara karşı kapsamlı bir program başlattı. Ülke sınırları içerisindeki tüm internet bağlantısını kesmeye hazırlanan Rusya, siber saldırılara karşı hazırlık programının bir parçası olan deneyde ülke genelinde bir gün boyunca internet erişimini kesecek.

  Rusya, ABD’nin başını çektiği dünya ülkeleri ile siber savaş halinde ve bundan dolayı kendini dünyadaki internet ağından ayırmak istiyor. Bu yüzden 1 Kasım’da internetini kapatıyor ancak tabii ki bu işlem fazla değil, yalnızca bir gün sürecek. Bu deneyin tamamlanmasından sonra ise internet bağlantısı tekrar her zamanki haline geri dönecek.

  Rusya, dünyada ki en büyük 2. güçlü ordu ünvanına sahip. Bu alandaki ünvanını siber savaşlara da taşıyan ülke, gelen saldıralara çok iyi karşılık verebilmesi ile popüler durumda ve dünyadaki internet ve siber alandaki gelişimi takip ediyor. Rusya, gelen sadırılara cevap verdiği gibi planlı saldırılar da yapıyor. Hatta bunu bir adım ileri taşıyıp uzun dönemli siber savunma planları yapıyor. Bu planları büyük çapta radikal projeler takip ediyor. Rusya’nın kendisini bir günlüğüne dünyadaki internet şebekesinden ayırması büyük bir adım gibi görünebilir ancak bu ileride atacağı asıl büyük adımın habercisi.

  Rusya, internet trafiğini kontrol etmek istiyor

  İnternet, ilk olarak ABD topraklarında savaş için kullanılmak üzere doğdu, gelişti ve oradan dünyaya yayıldı. İnternetin nasıl doğduğunu merak ediyorsanız bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. İnternet, ABD’de bulunan değişim noktaları tarafından yönlendiriliyor ve Rusya’ya da buradan yönlendiriliyor tabii bu, Kuzey Kore hariç tüm ülkeler için aynı şekilde işliyor diyebiliriz. Ancak Rusya bunu zayıflık olarak görüyor ve bu sebeple aynı Kuzey Kore gibi kendine has bir internet ağını kurmak istiyor. Bu durum Rusya meclisinde aylardır tartışılıyor ve d-russia.ru sitesinin haberine göre “Pazartesi günü Rusya hükümetinin İnternet ve kamu iletişim ağlarının Rusya Federasyonu’ndaki istikrarlı, güvenli ve tam bir şekilde çalışmasını sağlamak için gerekli adımların atılması konusundaki hükümleri onayladı” şeklinde açıklama yapıldı.

  Rusya ülkesindeki internet ortamını kendi denetimi altına almak istiyor. Her ülkede olduğu gibi ulusal güvenliğine tehdit oluşturduğunu düşündüğü bazı internet sitelerine ve uygulamalarına ara ara erişim kısıtlaması getiren ülke, bu uygulamalara kendi ülkesinin vatandaşı olan bilgisayar programcısı Pavel Durov’un yaptığı Telegram uygulamasını dahi bir dönem engellemişti. Ancak bunlar küçük tehditler ve madalyonun gördüğümüz kısmı, asıl tehdit ise sanal ortamda devlet tesislerine, internet sitelerine ve altyapıya yapılan saldırılar ve sizler bu haberi okurken şu anda dahi dünyada sanal ortamda siber savaşlar yaşanmaya devam ediyor ve gün geçtikçe artmaya da devam ediyor. Anlık olarak parsecuremap isimli web sitesinden dünya çapındaki anlık siber saldırı verilerini inceleyebilirsiz.

  Rusya şuanda perdenin arka tarafında gizli olarak yapılan siber savaşların yakın zamanda daha büyük bir savaşa dönüşmeden ülkesini bu siber saldırılardan korumak ve önlemini almak için kendi dünyadan bağımsız internet şebekesi kurmak istiyor. Kaynağı kendinde olmayan internetin aniden kesilmesi ile ne olacağını bilmek isteyen Putin, bu yüzden ani bir internet kesintisi ile tatbikatı yapıp olacakları görmek istiyor. Sonuçlarını görüp kendi ağını inşa etmeye başlayacak olan proje uzun soluklu ve birkaç bölümden oluşuyor.

  Bu durumda Rusya her yıl en az bir defa interneti kapatarak tatbikat yapacak. Tatbikatın içeriği konusunda detaylı bir açıklama yapılmadı ancak ülke genelinde önemli devlet kurumları ve tesisleri ile sınırlı olaması bekleniyor. Proje başarılı olur mu bilinmez ama Moskova’da bulunan yetkililer 2017 yılında Rusya’daki internet trafiğiin %95’ni 2020 yılına kadar kendilerinin kontrol edeceklerine dair söz verdiler.

  Bu durum tüm dünyanın dikkatini çekmiş durumda ve biz de gelişmeleri yakından takip ediyoruz, ilerleyen zamanlarda yeni haberler ile görüşmek üzere.

  editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ