RTÜK, Spotify Engeli Getirebilir

426 Okunma 04 Ekim 2020 12:11
spotify-video-podcast-teknolama

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Spotify için bir uyarı verdi. Belirtilenlere göre Spotify lisans başvurusu yapmazsa erişim engeli getirilebilir.

İnternet, radyo, televizyon gibi birçok araçlarda yayın yapan içerikler, bilindiği üzere RTÜK denetimine tabi tutuluyor. Durum böyle olunca pek çok yayıncı kuruluş, lisans başvuru yapmak zorunda tutuldu. Netflix, Amazon Prime Video, Mubi gibi uluslararası platformlar bu lisans başvurusunu gerçekleştirirken, Spotify henüz bir başvuruda bulunmadı.

RTÜK tarafından yapılan uyarıya göre, Spotify tarafından başvurunun bulunduğu bir dilekçe ve taahhütname ile yayın lisansı başvurusu yapması bekleniyor. Üstelik bu başvuru ile birlikte 3 aylık yayın lisans ücretinin peşin olarak ödenmesi gerekiyor.

Yönetmelik tarafından bildirilenlere göre lisans başvurusu yapılmadığı taktirde 72 saat içerisinde yayın hakları sonlandırılabilir. Başvuru yapılmadığı taktirde RTÜK, yasa gereği suç duyurusunda bulunacak ve sulh ceza hakimliğinden ilgili yayın kuruluşları için erişim engeli isteyecek.

Konu hakkında henüz sosyal medya platformlarında ger dönüş yaşanmadı. Ancak Türk kullanıcıların bu durumdan pek de memnun olacağı beklenmiyor diyebiliriz. İlerleyen dönemlerde yaşanan gelişmeler ile birlikte biz de sizlere aktarmaya devam edeceğiz. Teknolama’yı takip ederek son güncel bilgilerden haberdar olabilirsiniz. 😉

Peki siz RTÜK ile Spotify arasındaki konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Siz de görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak bizler ile paylaşabilirsiniz. Ayrıca daha fazla internet haberleri için sitemize abone olabilir, sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsiniz.

Sıradaki içerik:

RTÜK, Spotify Engeli Getirebilir

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ