e
sv

Retro Tarzıyla Dikkat Çeken Yeni Vespa 946

vespa-946-christian-dior-teknolama
avatar

Mehmet Sefa Lazoğlu

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kullanıcıların karşısına retro bir tarz ve oldukça estetik görünümüyle çıkan Vespa 946 tanıtıldı.

Motosiklet dünyasının kendine has tarzı olan markalarından biri olan Vespa yeni modeli ile karşımıza çıktı. İtalya’da 1946 yılında kurulan şirket motosiklet dünyasına yeni bir tarz kazandırmayı başarmıştı. Özellikle İtalya’da oldukça yaygın kullanılan motorlar kısa sürede ülkemiz de dahil olmak üzere birçok ülkede ilgi gördü.

Vespa yine kendi tarzını retro esintilerle buluşturduğu bir model ile karşımıza çıktı. Model üzerindeki çalışmalarda Vespa’nın oldukça güçlü bir ortağı daha bulunuyor. Fransa merkezli moda devi Christian Dior markası da Modelin hayata geçirilmesin de büyük bir pay sahibi. İki dev şirketin ortaklaşa çalışması sonucu ise oldukça şık ve retro tarzda bir motosiklet çıkmış durumda.

Motosiklette tek silindirli 125 cc hacimli, 4 zamanlı, elektrik enjeksiyonlu motor bulunuyor. Son teknolojinin kullanıldığı motorda yakıt tüketimi, emisyon ve gürültü azalmtma konularında oldukça başarılı veriler elde ediyor.

Vespa 946, ilk olarak 1956 yılında üretilen Vespa prototip MP6’dan ilham alınarak geliştirildi. Motosikletin gidonu iğne ve iplik kullanılarak elle işlendi. Monokok gövdeye alüminyum parçalar tek tek monte edildi. Motorda seri üretim hattından ziyade detaylar haute couture tarzıyla işlendi.

Motosikletin arka bagaj kısmında 1967 yılında Dior tasarımcısı Marc Bohan tarafından tasarlanan özel çanta bulunuyor. Ayrıca motosiklette kullanılan kask da yine aynı tasarımın motifleri ile süslenmiş.

Sınırlı sayıda üretilecek olan bu modelin 2021 baharında tüm dünyadaki Dior butiklerinde daha sonrasında ise Piaggio Group satış noktalarında satışa sunulması bekleniyor.

Daha fazla otomobil haberleri için sitemize abone olarak bildirimleri açabilir ve sosyal medya kanallarından bizleri takip edebilirsiniz.