Rekabet Kurumu Tarafından Google Cezası Kesinleşti

787 Okunma 14 Nisan 2021 16:43
google-koronavirus-sitesi-teknolama-min

Rekabet Kurumu tarafından Google tarafına bir ceza verileceği son günlerde dedikodu olarak duyuluyordu. Bugün itibari ile ise Rekabet Kurumu’ndan Google’a tam 296 milyon TL değerinde para cezası kesti.

Rekabet Kurumu, Google’ın genel arama hizmetleri piyasasındaki tekelleşmiş durumunu kötüye kullanıp kullanmadığı konusundaki soruşturmasını tamamladı. Kuralların ihlal edildiği sonucuna varan Rekabet Kurumu, Google’a 296,1 milyon TL para cezası verdi. Söz konusu ceza ile ilgili olarak yapılan açıklamaya göre arama motorları piyasasında tekel hale gelen Google, konaklama fiyatı karşılaştırma hizmetlerini, rakiplerini dışlayacak şekilde öne çıkardığı gerekçesi ile kesildiği belirtildi.

Rekabet Kurumu tarafından yapılan açıklama şu şekilde;

Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti., Google International LLC, Google LLC, Google Ireland Limited ve Alphabet Inc. hakkında yürütülen soruşturma sonuçlandı. (14.4.2021) Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti., Google International

LLC, Google LLC, Google Ireland Limited ve Alphabet Inc.’ten oluşan ekonomik bütünlüğün (Google) genel arama hizmetleri pazarındaki hâkim durumunu kötüye kullanarak kendi yerel arama ve konaklama fiyatı karşılaştırma hizmetlerini rakiplerini dışlayacak şekilde öne çıkardığı iddiasına yönelik olarak yürütülen soruşturma tamamlandı.

08.04.2021 tarihinde Rekabet Kurulunca dosyanın müzakeresi sonucunda Google’ın 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiğine, dolayısıyla adı geçen ekonomik bütünlüğe idari para cezası verilmesine karar verildi.

Peki siz Rekabet Kurumu ve Google arasındaki bu durum hakkında ne düşünüyorsunuz? Siz de görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak bizler ile paylaşabilirsiniz. Ayrıca daha fazla teknoloji haberleri için sitemize abone olabilir, sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsiniz.

Sıradaki içerik:

Rekabet Kurumu Tarafından Google Cezası Kesinleşti

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ