Putin, Dünyanın İlk Koronavirüs Aşısı Bulunduğunu Açıkladı

476 Okunma 11 Ağustos 2020 12:57
vladimir-putin-dunyanin-ilk-koronavirus-asisi-teknolama

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dünyanın ilk koronavirüs aşısı bulunduğunu ve bunun tescillendiğini belirtti. Yapılan açıklamalara göre Putin, kendi kızına da aşıyı yaptığını duyurdu.

Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında dünya genelinde birçok bölgede aşı için çalışmalar yapılıyor. Ülkemizde de aşı üzerine çalışmalar yürütülse de, henüz resmi bir aşı bulunabilmiş değil. Tüm dünya tarafından beklenen açıklama ise ilk olarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından geldi. Yapılan açıklamalara göre koronavirüse karşı geliştirilen ilk aşı tescil edildi.

Putin, yaptığı açıklamada Rusya Sağlık Bakanlığı’nın Gamaley Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Enstitüsü tarafından geliştirilen koronavirüs aşısının tescil edildiğini belirtti. Bu açıklama ile birlikte Rusya, koronavirüs aşısını tescil eden ilk ülke oldu. Putin, aşı üzerinde çalışanlara borçlu olduğunu belirtirken, “Aşının oldukça etkili olduğunu, kararlı bir bağışıklık oluşturduğunu biliyorum. Tekrarlıyorum, aşı gerekli tüm denemelerden geçti şeklinde açıklamalarda bulundu.

Aşı ile hücresel bir bağışıklık sağlanabildiğini belirten Putin, “Bunu çok iyi biliyorum, zira kızlarımdan biri de aşıyı yaptırdı. Bir anlamda kızım da aşı deneyinde yer aldı diyebiliriz” dedi. Aşılamadan sonra kızının ateşinin 38 dereceye kadar çıktığını belirten Putin, “İkinci iğneden, aşılamadan sonra ateşi yine biraz yükseldi, daha sonra her şey ortadan kayboldu. Kendisini iyi hissediyor ve titreleri (antikor) yüksek düzeyde” diyerek kendi kızına da aşıyı yaptırdığını belirtti.

Son olarak ise Putin, aşının herkese ulaşabilmesi için en kısa sürede seri üretime başlamanın gerekli olduğunu belirtti. Ayrıca aşı yaptırmanın herhangi bir zorunluluk değil, gönüllülük çerçevesinde gerçekleşmesi gerektiğinin de altı çizildi.

Peki siz Rusya Başkanı Vladimir Putin tarafından yapılan açıklama konusunda ne düşünüyorsunuz? Sizce gerçekten koronavirüs aşısı bulundu mu? Siz de görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak bizler ile paylaşabilirsiniz. Ayrıca daha fazla koronavirüs haberleri için sitemize abone olabilir, buradan da bizleri takip edebilirsiniz.

Sıradaki içerik:

Putin, Dünyanın İlk Koronavirüs Aşısı Bulunduğunu Açıkladı

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ