arama

  PlayStation ve Xbox Kumandası iPhone ve iPad’e Nasıl Bağlanır?

  ps-xbox-kumandasi-iphone-baglama-teknolama
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Selim Enes Erdoğan
  • Beğen
   Loading...

  Gün geçtikçe mobil cihazlarda oyun deneyimi de gelişmeye devam ediyor. Gerek Android olsun gerek iOS cihazlar olsun teknoloji geliştikçe akıllı telefonlar da gelişiyor ve zamanında bilgisayarlarda oynadığımız oyunları artık bu cihazlarımızda oynamaya başlıyoruz. Durum böyle olunca da akıllı cihazlara ek aparatlar bağlamak isteyebiliyoruz. Peki PlayStation ve Xbox kumandası iPhone ve iPad’e Nasıl Bağlanır? İşte bu yazımızda bu konuya değiniyoruz.

  Apple, iOS 13 güncellemesi ile birlikte PlayStation 4 kumandası DualShock 4 ve belli Xbox One kumandalarına destek vermeye başladı. Yine bu cihazlar için çevrimiçi oyun deneyimini geliştiren Arcade sistemi de yayına girmişken, bu oyun kumandalarını telefonunuza bağlayarak oyun keyfinizi katlayabilirsiniz. Ancak bu bağlantıyı sağlamak için cihazınızın iOS 13 güncellemesinin yapılmış olması gerekiyor.

  PlayStation 4 ve Xbox One Kumandaları iPhone ve iPad’e Nasıl Bağlanır?

  Desteği olan tüm kumandaların yanı şekilde bağlantı sağladığını belirtelim. Bağlantı Bluetooth üzerinden sağlanıyor. Örneğin Bluetooth destekli bir Xbox One kumandasının üst tarafında yer alan kablosuz bağlantı tuşuna bastıktan sonra yakındaki cihazları aramaya başlayacaktır. Sonrasında ise tek yapmamız gereken şey iOS cihazlarımızda Genel > Bluetooth sekmesine gittikten sonra bu panelde kumandayı görebilirsiniz. Bu aşamadan sonra tek yapmanız gereken kumandayı seçerek bağlantıyı sağlamanız. Artık MFi kontrolcü desteği olan tüm oyunları bu kumanda ile oynayabilirsiniz.

  Bu durumda DualShock 4 cihazı için yapacağınız her şey aynı diyebiliriz aslında. Farklı olarak izleyeceğiniz tek şey sizin de kontrolcü üzerinde bulunan PS tuşu ve Share tuşuna aynı anda basarak Bluetooth bağlantısını açmak olacak. Eğer ki kontrolcünün arkasındaki LED ışıklar yanıp sönmeye başladıysa bağlantı açılmış demektir. Sonrasında telefonunuzda yine aynı adımları izleyerek kumanda ile bağlantıyı sağlayabilirsiniz.

  Bunun yanında eğer isterseniz telefonunuza aynı anda 2 kumanda dahi bağlayabilirsiniz. Cat Quest II oyunu gibi bazı oyunlar yere co-op oynanış sunuyor ve bu kontrolcüler aracılığı ile iki arkadaş tek bir telefondaki oyunu birlikte rahat ve keyifli bir şekilde oynayabilirsiniz.

  Böylelikle PlayStation ve Xbox Kumandası iPhone ve iPad’e Nasıl Bağlanır? yazımızın sonuna geldik. Bunun gibi Nasıl Yapılır? içeriklerimizden anında haberdar olabilmek için sitemizin sol alt bölümünde bulunan bildirim butonuna tıklayarak sitemizin bildirimlerini açabilir ve sosyal medya hesaplarımızdan bizleri takip edebilirsiniz.