e
sv

PlayStation 5 Özellikleri ve Fiyatı Açıklandı

sony-playstation-5-teknolama-1
avatar

Selim Enes Erdoğan

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

PlayStation 5 özellikleri ve fiyatı açıklandı. Sony, az önce yaptığı canlı yayında sıradaki konsolu hakkında merak edilen bilgileri paylaştı. Teknoloji dünyası tarafından 4 gözle beklenen yeni nesil oyun konsolları hakkında sık sık teoriler öner atılıyordu. Bu sefer, Sony tarafından sıradaki konsol ile ilgili tüm detaylar açıklandı.

Sony tarafından yapılan açıklamaya göre PS5, sekiz çekirdeğe sahip AMD Zen 2 işlemciden güç alacak. Konsoldaki işlemci 3.5 GHz iken, yine AMD olan RDNA 2‘den güç alan bir grafik kartı kullanıyor. Ayrıca PS5, 16 GB GDDR6 RAM ile birlikte raflardaki yerini alacak. Konsol dahili olarak SSD depolama birimini içerisinde barındırıyor.

Açıklanan bilgilere göre PS5 ile 2 GB boyutunda verinin işlenmesi yalnızca 0.27 saniye sürecek. Bunun ne kadar hızlı olduğunu karşılaştırabilmek için PS4 içerisinde 1 GB boyutunda verinin işlenme süresi 20 saniyeydi. Evet, 0.2 değil tam olarak 20 saniye.

Ayrıca daha fazla depolama alanına ihtiyaç duyarsanız diye ek bir SSD yuvası bulunduran konsol, USB sabit diskleri desteklemeye devam ediyor. 4K Blu-Ray sürücüsüne sahip olan PlayStation 5, herhangi bir aksilik yaşanmazsa bu yılın sonunda piyasadaki yerini alacak.

PlayStation 5 Fiyatı Ne Kadar?

Sony tarafından yapılan canlı yayın dahilinde bu konuda net bir bilgi verilmedi. Ancak PS4 Pro 399 dolar fiyat etiketi ile satışta iken yeni konsolun minimum 470 dolar ile raflardaki yerini alacağı öngörülüyor.

Şimdilik PlayStation 5 özellikleri ile ilgili haberimizin sonuna geldik. Gelişmeler devam ettikçe aktarmaya devam edeceğiz. Daha fazla konsol haberleri için istemizi ziyaret edebilir, sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsiniz.