PlayStation 5 için Samsung Tarafından Kendinden Soğutuculu SSD Üretildi

13 Okunma 13 Ekim 2021 21:24
playstation5-teknolama-min

Samsung, PlayStation 5 cephesi için kendinden soğutuculu SSD modelini tanıttı.

PlayStation 5 çıktığı dönemden bu yana popülerliğini korumayı başaran bir konsol grafiği çizdi. Gerek üst düzey donanımsal özellikleri gerekse piyasada bulunmayışıyla olsun gündemden kolay kolay düşmeyen PlayStation 5, şimdi de yeni bir gündem ile karşımızda.

PlayStation 4‘ün son dönemlerinde de oldukça fazla hissettiğimiz depolama alanı sorunu geliştirilen yeni SSD modelleri ile ortadan kaldırılmak isteniyor. Bilindiği üzere PlayStation 4’ün son döneminde yeni çıkan oyunların 100 GB depolama alanı istemesi ya da GTA V gibi oyunların yıllar içerisinde almış oldukları güncellemeler ile PlayStation’larda 100 GB’a yakın yer kaplaması çoğu PlayStation sahibinin çilesi haline gelmişti. Öyle ki bir oyunu silmeden yeni bir oyunu yüklemek çoğu zaman mümkün olmuyordu.

Kullanıcılar bu sorunu PlayStation 5 ile aşmayı beklerken Sony cephesinden ilk etapta kullanıcıları üzen bir açıklama gelmişti. Sony, PlayStation 5’in ilk çıktığı dönemde harici SSD desteklemediğini açıklamıştı. Ancak gelen yoğun itirazlar üzerine Sony bu tutumundan vazgeçti ve sonraki serilerde bu sorun çözüldü. Aslında tam da çözüldü diyemiyoruz. Çünkü Sony bu sefer de harici SSD kullanmak isteyen kullanıcılara SSD’lerin dahili soğutucusu olması gerektiğini bildirdi. Bu durumda elini taşın altına koyan Samsung Sony cephesinden istenilen özellikleri karşılayan PlayStation 5 odaklı yeni SSD modelleri ile karşımıza çıktı.

Samsung tarafından geliştirilen M.2 SSD‘ler sahip oldukları dahili soğutma sistemi sayesinde düşük ısı ve maksimum verimlilikte çalışabiliyor. Ayrıca Samsung tarafından geliştirilen bu SSD’ler sony tarafından istenilen saniyede 5.500 MB yazma hızını da geçerek saniyede 7.000 MB yazma hızı sunuyor. Her ne kadar bahsi geçen SSD modelleri PlayStation 5 için üretilmiş olsalar da ihtiyaç duyulan tüm cihazlarda kullanıcılara hizmet edebilecek şekilde tasarlanmış durumda. Standart M.2 SSD ile aynı boyutlara sahip olan bu SSD’ler diğer depolama donanımları sorunsuz çalışabilmekte.

Ayrıca depolama sorunu ile ilgili geliştirmeler üzerinde çalışan Sony’nin de 29 Ekim tarihinde 1 TB’ın yanı sıra 2 TB depolama alanına sahip PlayStation 5 modelini de piyasaya süreceği açıklandı.

Peki siz PlayStation modellerinin bizlere sunduğu depolama alanları hakkında ne düşünüyorsunuz? Siz de görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak bizler ile paylaşabilirsiniz. Ayrıca daha fazla konsol haberleri için sitemize abone olabilir, sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsiniz.

Sıradaki içerik:

PlayStation 5 için Samsung Tarafından Kendinden Soğutuculu SSD Üretildi

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ