Ping Düşürmek için Yapılacaklar, Nasıl Ping Düşürülür?

53 Okunma 18 Temmuz 2021 13:42
en-hizli-internet-rekoru-teknolama-min

Günümüz dünyasında özellikle online oyun meraklılarının en çok arattığı sorulardan biri “nasıl ping düşürülür” veya ping düşürmek için neler yapmak gerekir olmuştur.

Online oyun oynayan neredeyse tüm oyun tutkunlarının başına az da olsa gelen bir sorundur ping değeri. Online oyunlarda performansınızı direk olarak etkileyen ve yüksek olduğunda oyundan aldığınız keyfi azaltan ping değeri, sizin elinizde olan bazı yöntemlerle kısmi de olsa iyileştirilebilmekte. Gelin bu yöntemlere birlikte bakalım.

internet-kafe-teknolama

Sunucu Seçimi

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki internet altyapınız ve modeminiz ne kadar iyi olursa olsun oyunları oynamak için bağlandığınız sunucuların size olan uzaklığı direkt olarak ping değerinizi etkilemektedir. Örneğin size yakın bir sunucuya bağlanıp oynama imkanınız varsa uzak bir sunucuya bağlanmaktan çok daha iyi bir ping değeri alabilirsiniz. Ancak şunu da söylemek gerekir ki her oyun sizlere bağlanacağınız sunucuyu seçme fırsatı vermiyor ve her oyunun da Türkiye’de sunucusu bulunmamakta. Bu nedenle bu yöntemi size bağlanacağınız sunucuyu seçme fırsatı veren oyunlarda size en yakın sunucuyu seçerek uygulayabilirsiniz.

Kablolu İnternet

Günümüz şartlarında kablosuz teknolojiler her ne kadar gelişip kablo sistemleri tarihe karıştırmış olarak görünse de İnternet kullanımında kablolu bağlantıların kablosuz bağlantılardan daha sağlıklı çalıştığı bir gerçek. Özellikle de üst seviye bir modeme sahip değilseniz, kablosuz bağlantınız kablolu bağlantı kalitenize göre oldukça geride kalacaktır ve ping değerinizi düşürecektir. Bu nedenle daha stabil ve düşük ping değerli bir internet bağlantısı için kablolu internet kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Modem Tazeleme

Modemler genellikle evlerimizde sürekli çalışan cihazlardan biri olarak yer almaktadır. Bu da tüm elektronik cihazlarda olduğu gibi modeminizin ısınarak performansının zamanla azalmasına ve güçlü bağlantı sağlayamamasına neden olmaktadır. Bu nedenle modemlerinizin de zaman zaman dinlenmeye ve bilgilerini tazelemesine ihtiyacı vardır. Bu nedenle modeminizin en azından haftada bir 15 dakikalığına kapalı tutulması önerilmektedir. Bu süre size uzun geliyorsa modeminizi kapatıp 10 saniye bekledikten sonra tekrar başlatmanız da modeminizin bilgilerini tazelemesine ve daha iyi çalışmasına neden olacaktır.

Direkt Bağlantı

Günümüz oyun çağında bulut oyun servisleri oldukça fazla tercih edilmektedir. Ayrıca bazı bilgisayarlarda yer alan VPN servisleri de benzer şekilde internet bağlantımıza etki eden bir diğer servis olarak görülmektedir. Bu tarz servislerin ortak özelliği sizin direkt olarak oyunlara bağlanmanızı engellerler. Örneğin VPN açıksa siz oyuna bağlanmadan önce VPN servisine ardından da oyuna bağlanmak durumunda kalırsınız. Haliyle bu durum da oyunda istediğiniz bağlantı değerlerinizi almanızı engelleyecektir. O nedenle mümkün olduğunca bu tarz servisleri oyun oynarken tercih etmemeniz gerekmektedir.

Peki sizin ping değerinizi düşürmek için kullandığınız farklı yöntemler var mı? Siz de görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak bizler ile paylaşabilirsiniz. Ayrıca daha fazla nasıl yapılır içeriği için sitemize abone olabilir, sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsiniz.

Teknoloji ile alakalı nasıl yapılır diye merak ettiğiniz başlıklar varsa, yorumlar kısmından bizlerle paylaşarak bir sonraki içeriğimizin konusuna siz karar verebilirsiniz.

Sıradaki içerik:

Ping Düşürmek için Yapılacaklar, Nasıl Ping Düşürülür?

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ