arama

  Oyunlarda Mermilerin Çalışma Sistemi Nasıldır?

  Video Oyunlarında Madde İşaretleri Nasıl Çalışır - ExtremeTech
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Selim Enes Erdoğan
  • Beğen
   Loading...

  Video oyunları temelde çevremizdeki gerçek yaşam ortamlarını simüle etmek için tasarlanmış devasa bir sektördür. Olayın gerçekçiliğini artırmak için ise oyunlarda ateş etme sistemleri geliştirdi. Bunu yapmak için iki ana yöntem vardır – hitscanning ve mermi balistikleri.

  Gamasutra’da Tristan Jung, uygulamalarını karşılaştırmak ve geliştiricilerin neden kullandıklarını incelemek için iki yönteme bir göz attı. Hitscanning, silahın namlusundan bir ışın ateşleyen ve herhangi bir şeye çarpıp çarpmadığını ölçen yeniden yayılmaya dayanır. Motor bir nesnenin vurulduğunu belirlerse, madde işareti etkisi bildirir.

  Bu alternatif her türlü şekilde kullanılmıştır. Işının vurduğunuz hedefe doğru devam etmesini ister misiniz? Tebrikler, Quake II’nin Railgun silahını tekrar icat ettiniz. Işınların duvarlardan sekmesine izin verin ve yansıtıcı çekimler veya hatta şarapnel isabet kavramı yazdınız(bir mermi her sekme gerçekleştirdiğinde daha az hasar verir).

  Bir oyunun hitscan kullanıp kullanmadığını söylemenin bir yolu, tetiği çekmek ile bir hedefi vurmak arasındaki gecikmeyi kontrol etmektir.

  Ancak bu yöntem ile olay simule edildiğinde mermi düşmesi veya rüzgar hızı gibi faktörleri modelleme eğilimi göstermezler. Geliştiriciler bu efektleri kavisli ışınlar kullanarak simüle edebilir, ancak ışın ateşlendikten sonra yönünü değiştirmez.

  Mermi yörüngelerini hesaplamanın diğer bir yöntemi de mermi balistiklerine sahip olmaktır. Bu sistemde, mermilerin kütlesi, hızı ve isabet kutusu vardır. Bu, yerçekimi, rüzgar ve sürtünme gibi gerçek dünya etkilerinin çok daha gerçekçi bir modellemesine izin verir. Max Payne gibi oyunlar bu yöntemi kullanır, oyunun “kurşun zamanı” na izin verir. Hitscanning, Wolf3D gibi oyunlar için kullanılan teknik bu yöntem olsa da, mermi balistik aslında bir nesneyi simüle etmenin eski yöntemidir. Av tüfeği ve chaingun’un Doom’da nasıl çalıştığını düşünürseniz, hitscanning kullandıklarını söyleyebilirsiniz.

  Hitscan ile silahlar, görünür mermiler veya izleyiciler ‘hayaletler’ olabilir ve oyuncu modelini etkilediği yerlerde isabetin kaydedildiği yerle aynı olmayabilir. Bazı oyun motorları, görsel yolu hesaplamak için mermi balistiklerinin kullanıldığı melez efektler kullanır, ancak hit kontrolleri hitscan ile gerçekleştirilir.

  Bu sistemlerin gerçekte nasıl uygulandığını açmaya başladıktan sonra şarapnel, aşırı hızlanma, rüzgar ve yerçekimi gibi efektleri uygulamak için tamamen yeni bir numara bulursunuz. Bir oyun, rüzgar ve yerçekiminin mermi balistikleri üzerindeki etkisini simüle ediyorsa, bu etkileri tahmin etmek için başka bir dizi yöntem olduğu anlamına gelir.

  Bazı durumlarda, bir oyun motorunda bu ayrıntı seviyesine inmek, Aslında kendi iyiliği için araştırmak için mükemmel bir nüansa vardık, ama çoğu insan gerçekten umursamıyor. Silah balistikleri söz konusu olduğunda bu doğru değildir. Silahların oyun içinde nasıl ele alındığı, genel deneyimin bir parçasıdır ve vuruşları kontrol etme yöntemi çok önemli olabilir.

  Jung, mermi balistiklerinin motorlarda nasıl uygulandığı hakkında daha fazla ayrıntıya girer, bu yüzden kontrol edin orada tüm ayrıntılar için makale. Bazı oyunlar, her zaman sevdiğim bir özellik olan her iki yöntemi de uygular. Hitscan, lazer veya hemen hemen isabetli çeşitli bilimkurgu silahları için çok iyi çalışır. Mermi balistikleri, hedefe ulaşmak için daha az zaman alacak nesneler için iyi çalışır – ve bir el bombasından aşırı hızlanma veya şarapnel gibi şeylerin etkili bir şekilde modellenmesine izin verir.

  Daha fazla Nasıl Yapılır? içeriği için sitemize abone olarak bildirimleri açabilir, sosyal medya anallarımızı takip edebilirsiniz.

  editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ