e
sv

Otomobillere Yeniden ÖTV Zammı Geldi

otv-zammi-teknolama-min
avatar

Selim Enes Erdoğan

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bu gece Resmi Gazete’de yayımlanan yeni düzenlemeye göre bazı ÖTV matrahı 15 bin TL’ye kadar artış gösterdi. Özellikle pahalı arabaları olumsuz etkileyecek ÖTV zammı resmi olarak yürürlüğe girdi.

Yaklaşık olarak 2 yıldır herhangi bir güncelleme yapılmayan ÖTV matrahı bu gece itibari ile güncellendi. Matrah güncellemesi ile birlikte ÖTV zammı kaçınılmaz bir şekilde getirildi. Resmi Gazete‘de yayımlanan güncelleme bugün itibari ile yürürlüğe girdi.

Yeni güncellemeye göre motor silindir hacmi 1600 cm³ ve altındaki araçların “70 bin liraya kadar” olan ÖTV matrahı “85 bin liraya kadar” şeklinde değiştirildi. Bu araçlardan yüzde 45 oranında ÖTV alınırken, yüzde 50 oranına yükseltildi. Bu durumda ise bu kategorideki araçların vergisiz fiyatı “70 bin TL ile 120 bin TL” ve matrahı “85 bin TL ile 130 bin TL” arasında oldu.

ÖTV zammı geldi

Motorun silindir hacmi 1601 altında, vergisiz fiyatı da 130 bin TL üstündeki araçlardan alınan yüzde 60 ÖTV vergisi yüzde 80 oranına çıkarıldı.

Motoru 1.6 litre üstünde, 2.0 litre altındaki araçlarda yüzde 60 olan ÖTV zammı yüzde 80’e yükseltildi. Motoru 2.0 üstündeki araçlarda ise yüzde 100 ila yüzde 160 oranında olan ÖTV oranı yüzde 130 ila yüzde 220 oranına yükseltildi.

Hibrit araçlar için “80 bin TL’ye kadar” olan ÖTV matrahı “85 bin TL’ye kadar” olarak değiştirildi. Vergisiz fiyatı 130 bin TL üstündeki hibrit araçların da ÖTV oranı yüzde 60’tan yüzde 80’e çıkarıldı.

Peki siz ÖTV zammı konusunda ne düşünüyorsunuz? Siz de görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak bizler ile paylaşabilirsiniz. Ayrıca daha fazla otomobil haberleri için sitemize abone olabilir, sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsiniz.