Nvidia, Kripto Madencileri Kısıtlayacak GPU Güncellemesi Geliştiriyor

617 Okunma 15 Nisan 2021 20:24
nvidia-kripto-etherium-teknolama-min

Ekran kartı dendiğinde akla ilk gelen isimlerden biri olan Nvidia, 1 yılı aşkın süredir stok sorunları ile mücadele ediyor. Bu problemin en büyük sebebi olan kripto para madencileri, piyasaya sürülen tüm kartların stoklarını eriterek kripto para kazımı için kullanıyor. Bu da asıl ekran kartı kullanıcılarının stok sorunu yaşamasına sebep oluyor. Bu sefer Nvidia, kripto madencileri kısıtlayacak ekran kartı güncellemesi üzerinde çalışıyor.

Nvidia, ilk olarak RTX 3060 modelli ekran kartı ile kripto madencilerini sınırlandırma hamlesini denedi. Bu sınırlandırma girişiminden sonra, kartın sınırlı hali bile kazım işlemi için kârlı görülürken, bir süre sonra bu sınırların kaldırılmasının bir yolu bulundu. Ancak bu durum, özellikle de oyuncu kesimin büyük bir stok problemi yaşamasına sebep olmaya devam ediyor.

Nvidia tarafından son paylaşılan bilgilere göre, RTX 30 serisi GPU modelleri, yeni bir kripto madencileri kısıtlayacak güncelleme için hazırlanıyor. Bu durum, halihazırda karta sahip olanları etkilemeyecek olsa da, piyasaya yeni sürülen kartların stoklarında oluşan problemi bir nebze olsa azaltması hedefleniyor. Özellikle de kripto kazım çiftliği adı altında yüzlerce ekran kartını çalıştıran kripto madenciler, bu stok probleminin ana sebebi olarak görülüyor.

Peki siz kripto para kazım işlemi ve ekran kartı stok problemleri konusunda ne düşünüyorsunuz? Siz de görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak bizler ile paylaşabilirsiniz. Ayrıca daha fazla kripto para haberleri için sitemize abone olabilir, sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsiniz.

Sıradaki içerik:

Nvidia, Kripto Madencileri Kısıtlayacak GPU Güncellemesi Geliştiriyor

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ