e
sv

Nokia, 5G ile Yeni Bir Hız Rekoru Kırdı

nokia-5g-hiz-rekoru-teknolama-min
avatar

Selim Enes Erdoğan

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Geçmiş dönemlerde olduğu kadar adından söz etmediğimiz Nokia, 5G teknolojisini iyi kullanarak tekrar ön plana çıkmak için canla başla çalışıyor. Başarılı da oluyor ki Nokia, 5G hız rekoru kırmayı başardı.

Finlandiya menşeili teknoloji devlerinden biri olan Nokia, ABD içerisinde kurduğu ekipmanlara ve laboratuvarlar içerisinde 5G hız rekoru kırmayı başardı. Bu rekor ile 5G’nin yeni uç noktası 4,7 Gbps olarak kayıtlara alınmış oldu.

Nokia Mobil Ağlar Başkanı Tommi Uitto, “Bu, ABD’de 5G servislerini geliştirmede önemli ve dikkate değer bir kilometre taşı. Özellikle bağlantı ve kapasitenin oldukça kritik olduğu şu dönemlerde… Hâlihazırda milimetre dalga ekipmanlarımızı, ABD’deki tüm büyük operatörlere tedarik ediyoruz ve onlarla yakından çalışmaya devam etmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz” şeklinde açıklamalarda bulundu.

5G teknolojisi henüz sık kullanılabilir bir duruma gelmemişken bu kadar fazla gelişmeyi takip etmek zorlaşabiliyor. İsveçli telekomünikasyon şirketlerinden biri olan Ericsson da geçtiğimiz Şubat ayında rekor kırmıştı. Bu hızlara erişebildiğimiz vakit, 4K içerikli 1 saatlik bir videoyu indirme süremiz yalnızca 14 saniye sürecek.

Ayrıca henüz 5G bile bu kadar üst seviyelere erişememişken, 6G çalışmaları başladı bile. Bu teknoloji ile neler yapılabileceği ve nelerin hedeflendiği konusunda ise henüz net bir bilgi bulunmuyor.

Peki sen 5G teknolojisi konusunda ne düşünüyorsun? Sen de görüş ve düşüncelerini yorum olarak bizler ile paylaşabilirsin. Ayrıca daha fazla teknoloji haberleri için sitemize abone olabilir, sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsin.