e
sv

Nokia 5G Hız Rekorunun Sahibi Oldu

nokia-ceo-gorevinden-alindi-teknolama-min
avatar

Mert Mutlu

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

5G teknolojisi için önemli çalışmalar yürüten Nokia bu çalışmaların sonucu olarak 5G hız rekorunu kırdığını açıkladı.

Bundan yaklaşık 10-15 sene öncesine kadar telefon piyasasında en etkili ve en popüler marka olan Nokia, yaygınlaşan akıllı telefon teknolojisine ayak uyduramayarak pazardaki liderliğini kaptırmıştı. Sektördeki gücünü kaybeden Nokia mobil cihaz sektörünü Microsoft şirketine sattı ve telekomünikasyon alanında Siemens ile birleşerek yoluna devam etti.

Eski gücünü ve popülerliğini yeniden kazanmak için uzun süredir çalışan Nokia son olarak 5G teknolojisine yaptığı yatırımlar ile dikkat çekiyor. Bu kapsamda çalışmalarını sürdüren şirket 5G standardında hız rekorunu kırmayı da başarmış oldu. Firmadan yapılan açıklamaya göre; Teksas’taki tesislerde yapılan testlerde 4.7 Gbps indirme hızına ulaşıldığı belirtildi. Ulaşılan bu hız ise 5G teknolojisi kapsamında şimdiye kadar ulaşılmış en yüksek hız.

Nokia, test aşamalarında gelişmiş AirScale baz istasyonu ekipmanından yararlandıklarını açıkladı. Ayrıca test sürecinde 5G ticari milimetre dalga spektrumunda 800 MHz bant genişliği ve çift bağlantı EN-DC (Dual Connectivity EN-DC) fonksiyonu kullanıldığı belirtildi. Yapılan test sonucu çıkarılan bir diğer sonuç ise; çift bağlantı EN-DC fonksiyonu ile cihazların 5G ve LTE’ye normal şartlarda bağlandığında elde ettiği hızlardan daha yüksek hızlar elde edebiliyor olması oldu.

Peki siz önümüzdeki dönemde yaygın olarak kullanılması beklenen 5G teknolojisi hakkında ne düşünüyorsunuz? Siz de görüşlerini bizlerle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz. Ayrıca daha fazla teknoloji haberleri için sitemize abone olabilir, sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsin.