e
sv

NBA Maçları Önümüzdeki Sezon Sanal Seyirci Eşliğinde Oynanacak

nba-sanal-seyirci-teknolama
avatar

Mert Mutlu

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

NBA yeni sezonu 30 Temmuz tarihinde başlıyor. Yeni sezonda NBA hayranları maçlara Microsoft Teams uygulaması üzerinden sanal olarak katılabilecek.

Geçtiğimiz Mart ayından itibaren birçok spor organizasyonunda olduğu gibi maçları askıya alma kararı alan NBA yönetimi, yeni sezon için iddialı bir sistem ile gündemde. NBA, birçok basketbol severin heyecanla takip ettiği Dünya üzerinde oldukça fazla izleyici sayısına sahip bir organizasyon olarak dikkat çekiyor. Koronavirüs nedeniyle bir süredir NBA maçlarının yapılamaması ise hayranlarını bir hayli üzmüş durumda.

30 Temmuz’da maçların yeniden başlamasıyla bitecek olan NBA hasreti, yeni bir sistemle izleyicilerinin karşısına çıkacak. Koronavirüs nedeni ile Dünya üzerinde birçok spor müsabakalarında olduğu gibi NBA maçlarının da seyircisiz oynanmasına karar verildi. Alınan karara göre karşılaşmalar hiçbir izleyicinin yer almayacağı Orlando’daki “bubble”da gerçekleşecek.

NBA Sanal Seyirci Sistemi

NBA yetkilileri tarafından yapılan açıklama ise karşılaşmalara yeni bir seyirci kavramı getiriyor. Yapılan açıklamada NBA ve Microsoft arasında ortak bir çalışmanın yapılacağı ve maçlara sanal seyirci olarak katılmanın mümkün olacağı aktarıldı. Microsoft Teams uygulaması ile stantlara sanal seyirciler konulacağı ve maçların seyirci atmosferinden mahrum kalmayacağı açıklandı.

Maçların yapılacağı sahaya, sahanın üç yanını kapsayacak şekilde yerleştirilecek olan 5.2 metre uzunluğundaki dev ekranlar sayesinde seyircilerin görüntüleri bu ekranlardan verilebilecek. Bu ekranlar Microsoft Teams uygulaması içerisinden Together modunu kullanan insanların ekranlarda görünmesini sağlayacak.

Teams uygulaması için bahsi geçen Together modu kullanıcıların toplu halde bir odada oturduğunu simüle etmek için kullanılıyor. Uygulama yardımı ile kullanıcılar sanal stantlarda oturuyor olarak gösterilecek ve sanal seyirci sistemi hayata geçirilecek.

Yeni sistemin en güzel yanı ise sanal seyircilerin seslerinin hem sahaya hem de maçı ekranlardan izleyen seyircilere verilecek olması. Şu anlık bir maç için 320 kişiye kadar olanak sağlayan sistemin duruma göre kişi sayısında artışa gidebileceği belirtiliyor.

Peki siz NBA maçlarının seyircisiz oynanmaması için getirilen bu yeni sistemi nasıl buluyorsunuz. Ülkemizdeki spor müsabakalarında da bu tarz bir uygulamayı görmek ister miydiniz? Yorumlar kısmından görüşlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Daha fazla teknoloji haberleri için sitemize abone olabilir, ayrıca sosyal medya hesaplarımız üzerinden bizleri takip edebilirsiniz.